13/04/2024
40φεύγα... 7 15 16 10 - 48 -
House of Buckets 7 19 11 26 - 63 -

Σεληνιασμένος Φουντουλάκης και νίκη για τους House of Buckets!

Αν και για τρία δεκάλεπτα τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους 40φεύγα, οι House of Buckets με όπλο το εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο, επικράτησαν με 48-63 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον πέμπτο όμιλο της Summer Development League!

Κλειστό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει στη λήξη 7-7. Για τους 40φεύγα ένα τρίποντο είχε ο Τσαγκάρης και από 2 πόντους οι Σταυρόπουλος και Μαρίνης, ενώ για τους φιλοξενούμενους το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Φουντουλάκης με 5 πόντους.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τους House of Buckets να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 22-26, χάρη σε 8 πόντους του Βολάνη, 4 του Ντούνγκα και τρίποντο του Φουντουλάκη. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 9 πόντοι του Σταυρόπουλου και το έμμεσο τρίποντο του Βρεττού.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όταν με 5 νέους πόντους του Βολάνη βρέθηκαν στο +8, 27-35! Κάπου εκεί οι 40φεύγα έβαλαν εκ νέου μπρος τις μηχανές και με 6 πόντους του Σταυρόπουλου, 5 του Τσαγκάρη και τρομερής ατομικής προσπάθειας του Κωφού στο φινάλε, προσπέρασαν με 38-37, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Το σκορ της τελευταίας περιόδου άνοιξε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Σταυρόπουλος από την περιφέρεια, κάνοντας το 41-37. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι House of Buckets σεληνιάστηκαν, έτρεξαν 26-7 σερί και με δράστες στην επίθεση τους Φουντουλάκη, Ντούνγκα, Βολάνη και Κεγκέρογλου, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 48-63!

Πολυτιμότερος των 40φεύγα ο Σταυρόπουλος με 20 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 4/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 3 τάπες. Betsson MVP των House of Buckets ο Βολάνης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 1/5 βολές και 8/10 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκανε 5 λάθη και είχε 1 μπλοκ.

40φεύγα (Κωφός): Αγγελόπουλος 1, Γιαννόπουλος, Κωφός 2, Μαρίνης 3, Μπούταλης, Σαπαλίδης 2, Στέφας, Σταυρόπουλος 20 (2), Τσαγκάρης 11 (3), Τσακίρης, Χρήστου 2, Βρεττός 7

House of Buckets (Τσιγαρίδας): Βολάνης 17, Ντούνγκα 13 (1), Καζάσης, Κεγκέρογλου 2, Κούρκουλος 4, Ομηρόλης 2, Τσιγαρίδας 4, Φουντουλάκης 21 (4), Φωτόπουλος

Τι μας άρεσε: Το τρομερό φινάλε των House of Buckets και το show του Φουντουλάκη!