01/04/2023
Baca Juniors BC 11 12 14 13 - 50 -
Chicago Hulks 14 12 17 15 - 58 -

Σχεδιάζουν την επόμενη μέρα οι Chicago Hulks!

Το βράδυ του Σαββάτου στο Athens Sports Hall οι Chicago Hulks νίκησαν για δεύτερη φορά φέτος την Baca Juniors με 50-58 σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι. Ντέρμπι ήταν το ματς σε όλη του διάρκεια με τους Hulks να επικρατούν χάρη στον πλουραλισμό τους. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι Hulks στο ξεκίνημα, βρίσκοντας στήριγμα στους Σαβίτσκι (5π.), Σιαχάμη (4π.), Καλδέλη (4π.) και Παρσόπουλο (2π.) και μπαίνοντας σε θέση οδηγού. Η Baca, από την άλλη, βασίστηκε στο δίδυμο Γαργαλάκς (7π.) – Τσαμποδήμος (4π.) παραμένοντας σε απόσταση ενός σουτ από τους αντιπάλους της. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 11-14.

Μοιρασμένο ήταν και το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-12 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Με τον Παπαγιαννάκο (5π.) να μπαίνει για τα καλά στην εξίσωση και τους Αλ. Τιγγινάγκα (3π.), Σιαχάμη (2π.) και Σαβίτσκι (2π.) να τον ακολουθούν οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα στο δρόμο για τα αποδυτήρια. Στην αντίπερα όχθη, οι Γαργαλάκος (6π.), Κασφίκης (2π.), Μπαρμπάκης (2π.) και Τσαμποδήμος (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης των ερυθρολεύκων. Σκορ ημιχρόνου, 23-26.

Μετά την ανάπαυλα το ματς παρέμεινε κλειστό, με τους Hulks όμως να διατηρούν τα ηνία, σκοράροντας και πάλι με μεγαλύτερη συνέπεια, χάρη στους Σαβίτσκι (7π.), Παπαγιαννάκο (4π.), Καλδέλη (2π.), Μπαντουβάκη (2π.) και Σιαχάμη (2π.). Η Baca, ωστόσο, δεν τους επέτρεψε να ξεφύγουν, βρίσκοντας λύσεις επιθετικά από τους Μαρτίνη (4π.), Τσαμποδήμο (4π.), Σπεντζούρη (2π.), Μπαρμπάκη (2π.) και Γαργαλάκο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 37-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Baca πάλεψε μέχρι τέλους να επιστρέψει με την τριπλέτα των Τσαμποδήμου (6π.), Γαργαλάκου (5π.) και Σπεντζούρη (2π.) να πρωταγωνιστεί, όμως οι Hulks διατήρησαν την ψυχραιμία τους και, χάρη στα καλάθια των Μπαντουβάκη (7π.), Σιαβίτσκι (4π.), Σιαχάμη (2π.) και Αλ. Τιγγινάγκα (2π.), έφτασαν στην νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, η Baca Juniors είχε 20/48 δίποντα, 0/11 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Chicago Hulks είχαν 16/49 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 14/23 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Μπαντουβάκης με 9 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Γαργαλάκος με 20 πόντους και double-double, έχοντας 8/16 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 4/7 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 μπλοκ και 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Baca Juniors (Κασφίκης): Γαργαλάκος 20, Κασφίκης 2, Κατσιάδας, Μαρτίνης 4, Μπαρμπάκης 4, Σπεντζούρης 4, Τσαμποδήμος 15.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας): Βράνας, Καλδέλης 5, Μπαντουβάκης 9 (2), Παπαγιαννάκος 9, Παρσόπουλος 2, Σαβίτσκι 18, Σιαχάμης 10 (1), Τιγγινάγκας 5 (1).

Τι μας άρεσε: Το κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες.