01/04/2022
Occupy Media - - - - - 58 -
Τα Βουνά - - - - - 99 -

Σχεδόν 100αρα απο τους Ι5!

Το ματς της ζωής τους πραγματοποίησαν οι Ι5 απέναντι στην γεμάτη ελλείψεις Occupy Media το βράδυ της Παρασκευής. Η ομάδα του coach Αρτέμη διέλυσε την ΟΜ και έδειξε ότι όταν είναι πλήρης, είναι υπολογίσιμη δύναμη. 58-99 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα!

Οι Ι5 έδειξαν από νωρίς τα δόντια τους. Πιο αναλυτικά επέβαλλαν τον γρήγορο ρυθμό τους και αφού έπαιξαν ένα run and gun παιχνίδι, δημιούργησαν μια διαφορά 11 πόντων. 2 τρίποντα πέτυχε ο Δόγκαλης, ενώ από 5 είχαν Αγγιούς και Νικόλας Λιόλιος. 9 πόντους έβαλε ο Στεφανίδης που κράτησε ζωντανή την Occupy Media. 13-24 ήταν το επιμέρους σκορ.

Σε μονοψήφιο μείωσε η Occupy Media στο 2ο δεκάλεπτο. Μπορεί μερικά από τα μεγάλα «αστέρια» της ομάδας να απουσίαζαν, αλλά το φαβορί του πρωταθλήματος κέρδισε στην περίοδο τους Ι5 (16-12 σκορ περιόδου). 6 πόντους πέτυχε ο Μάλλιαρης με τον Περικλή Πασχάκη να αφήνει το πινακάκι του και να βάζει 5. Από 1 τρίποντο είχαν οι Διονύσης Λιόλιος, Παπανικολάου και Αντρέας Τσιρώνης, με τον Νικόλα Λιόλιο να διακρίνεται με 5. Η διαφορά έπεσε στους 7 πόντους στο τέλος του α’ ημιχρόνου.

Την νίκη σφράγισαν οι Ι5 στην 3η περίοδο. Με καταιγιστικό μπάσκετ καθήλωσαν τους γηπεδούχους και έστειλαν την διαφορά στα ουράνια (+22). Από 8 πόντους είχαν οι Νικόλας Λιόλιος και Παπανικολάου, ενώ από 4 Αναστασόπουλος και Βασίλης Τσιρώνης. Χωρίς αντοχές ,όπως ήταν λογικό, έμεινε η Occupy Media που αφέθηκε πολύ πίσω στο σκορ. 8 πόντους έβαλε ο Χρήστος Πασχάκης. 17-32 ήταν το επιμέρους σκορ.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το 4ο δεκάλεπτο. Μπορεί οι Ι5 να είχαν σφραγίσει την νίκη, αλλά όχι την παραμονή τους στην Master League. Με τις διαφορές πόντων να «παίζονται», η αρμάδα των Ι5 έφτασε στο +41. 8 σερί πόντους έβαλε το τανκ Τούρκας, ενώ σε 4 τρίποντα βρήκε στόχο ο Παπανικολάου. 7 πόντους είχε για την ΟΜ ο Στεφανίδης και 5 ο Μάλλιαρης. 58-99 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νικόλας Λιόλιος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ (2-7), 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Στεφανίδης με 23 πόντους, 2 ριμπάουντ (1-1), 2 ασίστ και 3 λάθη σε 40 λεπτά αγώνα.

Σαν σύνολο η Occupy Media είχε 23/67 σουτ (34,3%), 7/24 τρίποντα (29,2%), 5/10 βολές (50%), 32 ριμπάουντ (10-22), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 9 λάθη. Οι Ι5 είχαν 39/80 σουτ (48,8%), 16/36 τρίποντα (44,4%), 5/7 βολές (71,4%), 49 ριμπάουντ (15-34), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 8 λάθη.

Occupy Media(Πασχάκης Π.): Πασχάκης Χ. 10 (8 ριμπ), Στεφανίδης 23, Μάλλιαρης 15 (9 ριμπ), Ροδόπουλος 3, Πασχάκης Π. 7 (11 ριμπ).

I5(Αρτέμης-Λιόλιος Π.): Τσιρώνης Α. 6, Τσιρώνης Β. 4, Τούρκας 10 (8 ριμπ), Λιόλιος Ν. 15 (9 ριμπ, 8 ασίστ), Δόγκαλης 12, Αναστασόπουλος 8, Παπανικολάου 24, Αγγιούς 11, Λιόλιος Δ. 9 (13 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό κρεσέντο των «λοκατζήδων»!