02/12/2023
Khazad Dooms 6 17 13 16 12 64 -
Baca Juniors BC 4 21 11 16 6 58 -

Σχινάς λαμπρός οδηγεί τους Khazad Dooms!

Το ξεκίνημα ήταν νωθρό και για τις δύο ομάδες, χωρίς να βρίσκουν επιθετικές λύσεις, με αποτέλεσμα το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να παραμένει χαμηλό (6-4).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ανέβασαν ρυθμούς, άρχισαν να παίζουν γρήγορο και ωραίο μπάσκετ με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 23-25. Εξαιρετικοί για τους Baca Juniors οι Τσαμποδήμος και Φωτεινός έδειξαν από νωρίς ότι βρίσκονται σε καλή μέρα.

Στην επανάληψη οι Khazad Dooms αποφάσισαν να κάνουν πιο σκληρή την άμυνά τους και έχοντας σε καλή κατάσταση Σχινά και Ντζερεμέ βρήκαν λύσεις επιθετικά, βάζοντας τους για τα καλά στο παιχνίδι.

Στο τελευταίο κομμάτι οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να είναι πιο ψύχραιμοι και με τον Φωτεινό να σημειώνει 7 κρίσιμους πόντους προηγήθηκαν με μικρή διαφορά ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Ο Σχινάς όμως είχε αφήσει το καλύτερο για το τέλος και με ένα καλάθι και φάουλ λίγο πριν την εκπνοή ισοφάρισε και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Μαγικός Σχινάς στον έξτρα χρόνο, σημείωσε 6 κρίσιμους πόντους και έδωσε την πολυπόθητη νίκη στην ομάδα του με 64-58.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σχινάς με 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Φωτεινός με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι Νικητές είχαν 6/17 βολές, 26/59 δίποντα και 2/10 τρίποντα, μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκαναν 13 κλεψίματα και 19 λάθη. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/11 βολές, 16/36 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκαναν 11 κλεψίματα και 21 λάθη.

Khazad Dooms (Σχινάς): Γιούνης 9, Σχινάς 21 (2), Λιγερός 15, Τσαντίλας 8, Ράπτης 4, Ντζερεμές 7

Baca Juniors (Φωτεινός): Κασφίκης 3 (1), Κατσιάδας, Φωτεινός 23 (3), Μαρτίνης 10, Τσαμποδήμος 14 (2), Μαγκούτης 2, Γαργαλάκος 6,

Τι μας άρεσε: Το συναρπαστικό φινάλε!