05/10/2021
TECHbuddy - - - - - 44 -
Think Digital - - - - - 34 -

Συγχώνευση και νίκη για την TECHbuddy!

Το βράδυ της Τρίτης στις βοηθητικές εγκαταστάσεις του Προμηθέα, η TechBuddy αναμετρήθηκε με την Think Digital Group. Το παιχνίδι ήταν ενδιαφέρον με την Tech να έχει τον 1ο λόγο σε όλο τον αγώνα. Μπορεί η TDG του Καπερώνη να προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της ενωμένης με την ΦΑ.ΠΑ., TechBuddy. Το παιχνίδι έληξε 44-34 υπέρ της Tech.

Μέτριο επιθετικά ήταν το 1ο δεκάλεπτο. Οι 2 ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και ήταν άστοχες. Κουπί για την Tech, τράβηξε ο Αμπατζής με 7 πόντους ενώ από 1 καλάθι είχαν οι Μπόχαλης και Μενεγής. Από την άλλη 4 πόντους έβαλε ο Γεωργακόπουλος ενώ από 2 είχαν οι Καπερώνης και Σταγκίδης για το 11-8.

Στους ίδιους ρυθμούς συνεχίστηκε και η 2η περίοδος. Σειρά στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους πήρε ο Μπόχαλης με 3 πόντους ενώ άλλους τόσους είχε και ο εξαιρετικός Γεωργιόπουλος. Κατά 1 πόντο έριξε την διαφορά η TDG κυρίως χάρει στην δημιουργική ικανότητα του Καπερώνη και τους 6 πόντους του Αλεξανδρόπουλου. 19-17 ήταν το σκορ του α’ ημιχρόνου.

Το γκάζι πάτησαν οι γηπεδούχοι στο 3ο δεκάλεπτο. Με τον Γιαννακόπουλο να δείχνει τον δρόμο με 9 πόντους, η Tech δημιούργησε μια απόσταση της τάξεως των 8 πόντων απέναντι στην TDG. Αυτή η περίοδος άνηκε ξεκάθαρα στον Βαρελά από πλευράς φιλοξενούμενων, καθώς έβαλε όλους τους πόντους της ομάδας του (9).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η TDG προσπάθησε. Κατάφερε να φτάσει στο -5 αλλά αυτό δεν ήταν σε καμία περίπτωση αρκετό, καθώς η TB με οδηγό τον Γιαννακόπουλο κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 44-34 ξεκινώντας έτσι με το δεξί στο πρωτάθλημα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Κώστας Αμπατζής με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ (3-9), 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 24:27 λεπτά αγώνα. Για την TDG ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καπερώνης με 3 πόντους, 7 ριμπάουντ (0-7), 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 39:39 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η TB είχε 15/45 δίποντα (33,3%), 3/18 τρίποντα (28,6%), 5/11 βολές (45,5%), 52 ριμπάουντ (13-39), 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη. Η TDG είχε 14/44 δίποντα (31,8%), 0/17 τρίποντα (0%), 6/16 βολές (37,5%), 40 ριμπάουντ (7-33), 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη.

TechBuddy(Βαλέρης): Παπαδημητρόπουλος, Βαλέρης 1, Γιαννακόπουλος 12, Δημογιάννης, Μπόχαλης 5, Γεωργιόπουλος 7, Μπαλτάς 6, Αμπατζής 9 (12 ριμπ), Χύτας 2, Μενεγής 2.

Think Digital Group(Καπερώνης): Δήμος 2, Κανούτος, Βαρελάς 12 (9 ριμπ), Μαρίνης, Γεωργακόπουλος 7, Γεωργακίλας, Σταγκίδης 2, Αλεξανδρόπουλος 8 (8 ριμπ), Καπερώνης 3 (7 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία και η αποδοτικότητα του Γιαννακόπουλου!