28/09/2020
Dilaveri 14 15 17 11 - 57 -
Komodo Dragons 8 12 9 19 - 48 -

Συνεχίζει ακάθεκτο το Dilaveri!

Όντας κυρίαρχο καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και λίγο επιπόλαιο προς το τέλος που πήγε να τα … χαλάσει, η ομάδα του Δουλουγέρη πήρε τη νίκη για το κύπελλο με 57-48 απέναντι στους Dpg Warriors, οι οποίοι έδειξαν καλά στοιχεία και έχουν λόγους να αισιοδοξούν για τη νέα αγωνιστική περίοδο.
Ο πολύ καλός για άλλο ένα παιχνίδι Καλλιμάνης ξεκίνησε όμορφα τον αγώνα, σκοράροντας κοντά στο καλάθι και δίνοντας νωρίς προβάδισμα στο Dilaveri απέναντι στους άνευρους μέχρι εκείνο το σημείο Dpg, με τον Δουλουγέρη να αναλαμβάνει δράση στη συνέχεια, βοηθώντας την ομάδα των γηπεδούχων να μπει μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-8.
Γιαμουράς για Dpg και Δουλουγέρης από Dilaveri σκόραραν νωρίς στη δεύτερη περίοδο, η οποίο ήταν σαφώς πιο ισορροπημένη, με τους φιλοξενούμενους να βελτιώνονται αγωνιστικά, μη μπορώντας όμως να μειώσουν τη διαφορά, με το Dilaveri να μπαίνει στα αποδυτήρια με το 29-20 για ημίχρονο.
Αποτελώντας εγγύηση στο ποστ, ο Καλλιμάνης κρατούσε σταθερά την ομάδα του μπροστά με διψήφια διαφορά, με τον Σιβίλια να μπαίνει και αυτός στην εξίσωση του παιχνιδιού και να βοηθάει στην εκτόξευση της, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 46-29.
Με ένα τρελό 2-13 σερί προς το τέλος με πρωταγωνιστή τον μπόμπερ Σουλελέ οι Dpg Warriors προσπάθησαν να ανατρέψουν πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, με το Dilaveri όμως να παραμένει ψύχραιμο, φτάνοντας στη νίκη με 57-48, συνεχίζοντας την πορεία του στην επόμενη φάση της διοργάνωσης του κυπέλλου.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Καλλιμάνης με 20 πόντους, 7 ριμπαουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.
Από πλευράς Dpg ξεχώρισε ο Βασίλης Γιαμουράς με 15 πόντους, 10 ριμπαουντ, μια ασίστ και ένα κόψιμο.
Συνολικά το Dilaveri είχε 19/43 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 4/9 βολές, 31 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 13 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.
Συνολικά οι Dpg Warriors είχαν 12/40 δίποντα, 6/17 τρίποντα, 6/9 βολές, 38 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 20 λάθη.
Dilaveri (Δουλουγέρης): Σιβίλλιας 9 (9 ριμπ.), Πουπάκης Δ. 8, Πουπάκης Γ. 3, Μαστοράκης 2, Καλλιμάνης 20 (7 ριμπ.), Δουλουγέρης 15.
Dpg Warriors (Βεργόπουλος): Βεργόπουλος, Παπαγεωργίου 3, Κλεφτόγιαννης 3, Γιαμουράς 15 (10 ριμπ.), Ζεμέλης 2, Σουλελές 12, Φώλας 4, Βαζαίος 3, Κωνσταντίνου 6.
Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του εξαιρετικού για άλλο ένα ματς, Ανδρέα Καλλιμάνη!