03/12/2019
Patras Havalakers - - - - - 87 -
Remal Madrid - - - - - 70 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Havalakers!

Στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής, οι πρωτοπόροι Havalakers υποδέχθηκαν την Remal Madrid. Στο συγκεκριμένο ματς, δεν υπήρχε αμφιβολία για το ποιος είναι το φαβορί! Οι γηπεδούχοι με όμορφο μπάσκετ κατάφεραν να νικήσουν με άνεση την Remal, που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων που αν και έχασε, έβαλε 70 πόντους (87-70)!

Πολύ παραγωγικές ήταν οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο. Το παιχνίδι άρχισε με όρεξη για μπάσκετ και διασκέδαση! Δυνατά άρχισε ο Μπαραμπάτης από πλευράς Remal που έβαλε 9 πόντους, ενώ 7 είχε ο Μαγγιώρος που σιγά-σιγά παίζει ξανά όπως τον συνηθίσαμε πέρυσι! Το σκορ σε αυτά τα πρώτα 10 λεπτά ήταν 22-15 υπέρ των γηπεδούχων!

Η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Ροκανά να πετυχαίνει 2 συνεχόμενα τρίποντα και με τον Μαγγιώρο να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε στην πρώτη περίοδο, οι περσινοί φιναλίστ όπως αναφέραμε και προηγουμένως, έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. 7 πόντους είχε ο Μπαραπάτης που επιθετικά δεν είχε αξιόπιστη βοήθεια.

Η απόσταση των δύο ομάδων εκτοξεύθηκε στην τρίτη περίοδο και πιο συγκεκριμένα έφτασε τους 27 πόντους. Το σήμα έδωσε ο Λυκούδης που για ακόμα μία φορά έπαιξε εκπληκτικά σε άμυνα και επίθεση ενώ στο δεκάλεπτο αυτό ξέσπασε και ο Χρυσανθόπουλος με 12 προσωπικούς πόντους. 21 πόντους έβαλε η ομάδα του Ανδρικόπουλου στο δεκάλεπτο αυτό, με τον Κατσαΐτη να έχει τους 9.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το μόνο που κατάφερε η Remal Madrid ήταν να μείωση κατά 5 πόντους. Σε αυτό συνέλαβε ιδιαίτερα ο Παύλου με 3καλάθια και Μπαραμπάτης με 4. 11 από τους συνολικά 17 των Havalakers είχε ο Ροκανάς για το τελικό 87-70 του αγώνα!Αρχή φόρμας

Mvp του αγώνα ήταν ο Νίκος Παπαδόπουλος με 24 ριμπάουντ, 5 ριμπάουντ (3-2) και 1 ασίστ σε 26:23 λεπτά αγώνα. Σούταρε 6/8 δίποντα (75%) και 4/5 τρίποντα (80%).. Για την Remal ξεχώρισε ο Ηλίας Μπαραμπάτης με 29 πόντους, 17 ριμπάουντ (9-8), 1 ασίστ κι 1 λάθος σε 40 λεπτά. Σούταρε 9/18 δίποντα (50%), 3/8 τρίποντα (37,5%) και 2/2 βολές (100%).

Σαν σύνολο, οι Havalakers είχαν 24/39 δίποντα (61,5%), 12/44 τρίποντα (27,3%), 51 ριμπάουντ (17-34), 19 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη και 2 κοψίματα. Η Remal Madrid είχε 22/51 δίποντα (43,1%), 7/30 τρίποντα (23,3%), 5/5 βολές (100%), 41 ριμπάουντ (13-28), 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 5 λάθη.

Havalakers(Ροκανάς): Τζέλης 3, Παπαδόπουλος 24, Χρυσανθόπουλος 15, Κυρσανίδης, Λυκούδης 15 (18 ριμπ), Μακρής 2, Κωνσταντακόπουλος 3, Ροκανάς 15, Μαγγιώρος 9.

Remal Madrid (Ανδρικόπουλος): Ανδρικόπουλος 6 (8 ριμπ), Κατσαΐτης 17, Σαββόπουλος 10, Παύλου 8, Μπαραμπάτης 29 (17 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η ανάκαμψη του Μαγγιώρου!