31/05/2022
Stefanina Timberwolves 18 20 21 26 - 85 -
Fat Ballers 22 30 21 26 - 99 -

Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Fat Ballers!

Ακόμη μια νίκη κατάφεραν να αποσπάσουν οι Fat Ballers απέναντι στους Stefanina Timberwolves με το εμφατικό σκορ 85-99 κάνοντας έτσι την 3η σερί τους νίκη στο Summer Master Thessaloniki 21/22.

Οι Fat Ballers από την πρώτη επίθεση του αγώνα έδειξαν ότι έχουν έρθει για να κερδίσουν πάση θυσία , έτσι ο Γιαχανατζής μετά από όμορφο passing game θα βγει μόνος του στην γωνία και θα ευστοχήσει στο πρώτο τρίποντο του παιχνιδιού. Οι Stefanina όμως δεν θα μείνουν με σταυρωμένα τα χέρια και έτσι με αρκετά καλάθια των Καλλιώρα και Τσακαλαίδη θα καταφέρουν να κρατηθούν κοντά στο σκορ , με την πρώτη περίοδο να λήγει με 4 πόντους διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων. Η δεύτερη περίοδος θα είναι αρκετά καταιγιστική καθώς οι Timberwolves με πολλές ατομικές ενέργειες του Καλλιώρα αλλά και τα σουτ του Κοτζαμπάση θα ανεβάσουν αρκετά το σκορ , όμως οι Fat Ballers με το μεγάλο σερί πόντων που δημιούργησαν κυρίως με τα καλάθια του Καραγιαννίδη θα μπορέσουν να προσπεράσουν ακόμα περισσότερο του Λύκους και να διευρύνουν την διαφορά στο συν 14.

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου θα βρει και τις δύο ομάδες να σχεδιάζουν το πως θα βρεθούν στο καλάθι του αντιπάλου παρά στο πως θα σταματήσουν τον αντίπαλο , αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να ανέβει ακόμα περισσότερο το σκορ καθώς οι Fat Ballers με τα εύστοχα καλάθια του Καλονικίδη αλλά και τα τρίποντα του Χατζηβρέττα θα κρατήσουν την διαφορά υπέρ τους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Λύκοι θα προσπαθήσουν να πλησιάσουν στο σκορ κυρίως με τα καλάθια του Καλλιώρα όμως αυτές οι προσπάθειες δεν θα είναι αρκετές και έτσι οι Fat Ballers θα καταφέρουν να φύγουν με μια ακόμα νίκη με το τελικό σκορ να είναι 85-99.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Καραγιαννίδης ο οποίος άγγιξε το double double βάζοντας 25 πόντους και μαζεύοντας 8 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Timberwolves άξιος αναφοράς είναι ο Νίκος Καλλιώρας ο οποίος έβαλε 37 πόντους και πήρε 5 ριμπάουντ.

Stefanina Timberwolves: Παχούμης 9 (1) , Γκαγκανασούλης , Μουντκόβαλης 7 , Καλλιώρας 37 (4) , Γεροβασιλείου ,Κοτζαμπάσης 18 (2) , Χρυσιστομίδης , Στάλεντσης 1 , Γούσιος , Δουλγκέρης 4 , Αλβανός 3 (1) , Τσακαλαίδης 6 (2)

Fat Ballers: Χατζηβρέττας 10 (2) , Καραγιαννίδης 25 (3) , Καλφαλίδης 13 (1) , Κοκκαλίδης 2 , Γιαχανατζής 7 (1) , Καλονικίδης 19 , Παπαστεφάνου 12 , Κεραμίδης 11