30/03/2024
Los Angeles Bakers 19 14 13 13 - 59 -
Best ΩΧ 19 7 10 16 - 52 -

Συνεχίζουν με νίκη οι Los Angeles Bakers!

Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ξεκίνησε με ένταση και ανταγωνισμό. Οι δύο ομάδες είχαν αποφασίσει να μην δώσουν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο. Οι καλύτεροι παίχτες των Bakers, οι Ντινόσι και Στεργιόπουλος, επέδειξαν την τεχνική και την επιθετική τους δύναμη, προσπαθώντας να δώσουν πλεονέκτημα στην ομάδα τους. Όμως, οι προσπάθειές τους αντισταθμίστηκαν από την αμυντική αποτελεσματικότητα των Best ΩΧ, οι οποίοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί στο 19-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεχώρισε για την αντίδραση των Best ΩΧ, οι οποίοι έδειξαν μια έντονη βελτίωση στην επίθεση τους. Οι Ανδρεάδης και Σειταρίδης ξεχώρισαν στο παιχνίδι, δείχνοντας το ταλέντο και την επιμονή τους. Από την άλλη πλευρά, οι Bakers προσπάθησαν να ανταπεξέλθουν οι οποίοι κατάφεραν να αντισταθμίσουν την αυξημένη πίεση από τους αντιπάλους τους. Μετά το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου, το σκορ έδειχνε 33-26 υπέρ των Bakers.

Το τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε να επιδεικνύει την δυναμική των Bakers, που συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμά τους. Οι Best ΩΧ προσπάθησαν να αντιδράσουν, εστιάζοντας στην άμυνά τους και προσπαθώντας να επαναφέρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι προσπάθειές τους, όμως, δεν ήταν αρκετές, καθώς οι Bakers διατήρησαν σταθερό το προβάδισμά τους. Έτσι, το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με το σκορ στο 46-36.

Το τέταρτο δεκάλεπτο φέρνοντας τον αγώνα προς το τέλος, είδε την ανταγωνιστικότητα να αναζωπυρώνεται. Οι Best ΩΧ έδειξαν μια εντυπωσιακή ανάκαμψη, καθώς οι Ανδρεάδης και Σειταρίδης οδήγησαν την ομάδα τους σε μια επική προσπάθεια επιστροφής. Ωστόσο, οι Bakers παρέμειναν συγκεντρωμένοι και διατήρησαν το προβάδισμά τους, αντεπεξέρχοντας στην πίεση που ασκήθηκε από τους αντιπάλους τους. Το τέταρτο δεκάλεπτο έληξε με το τελικό σκορ να δείχνει 59-52.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γιώργου Λαζαρίδη ο οποίος έβαλε 7 πόντους , μάζεψε 15 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Άξιος αναφοράς για τους Best ΩΧ είναι ο Γιώργος Ανδρεάδης ο οποίος πέτυχε 25 πόντους και έκλεψε 5 φορές την μπάλα.

Los Angeles Bakers: Κωνσταντινίδης 3 (1) , Γκουλής 6 , Ντινόσι 23 , Λαζαρίδης 7 , Στούπας 4 , Καραμανίδης 2 , Στεργιόπουλος 14 (2)

Best ΩΧ: Σειταρίδης 14 (2) , Τικτόπουλος 2 , Λεπτοκαρόπουλος , Τερζόπουλος , Αϊβαζίδης 10 (3) , Ανδρεάδης 26 (3) , Παπαδόπουλος , Μπόκας