25/05/2022
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 15 11 10 20 - 56 -
Jackals 22 19 21 15 - 77 -

Συνεχίζουν τις νίκες οι Jackals!

Σχετικά εύκολο ήταν το έργο των Jackals απέναντι στους Seattle Superψωνια καθώς μπόρεσαν να πάρουν την νίκη χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα με το τελικό σκορ να είναι 56-77.

Η πρώτη περίοδος θα ξεκινήσει ιδανικά για τους Jackals καθώς οι πολύ καλές άμυνες οι οποίες θα αναγκάσουν τα Superψωνια να υποπέσουν σε λάθη αλλά και τα μεγάλα ποσοστά ευστοχίας με σουτ κυρίως από τους Τσίπας και Τερζίδης θα μπορέσουν να κρατήσουν μια σταθερή διαφορά 7 πόντων μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου. Οι Seattle το μόνο που θα μπορέσουν να κάνουν είναι να κρατηθούν όσο μπορούν κοντά στους Jackals και έτσι με κάποια σουτ του Καρανικόλα αλλά και το εύστοχο τρίποντο του Αρκτιτόπουλου θα κάνουν το επιμέρους σκορ 15-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι θα διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά χάρης στα αρκετά καλάθια που πέτυχαν στον αιφνιδιασμό αλλά και τις πολλές βολές τις οποίες κέρδισαν από την ανοργάνωτη άμυνα των Seattle.

Η τρίτη περίοδος θα είναι και αυτή που ουσιαστικά θα κρίνει το παιχνίδι καθώς οι Jackals με τον γρήγορο ρυθμό των οποίο έχουν επιβάλλει αλλά και την φανταστική επίθεση με μπροστάρη κυρίως τον Τερζίδη θα μπορέσει να ανεβάσει ακόμα περισσότερο την διαφορά η οποία στο τέλος του δεκαλέπτου θα φτάσει μέχρι και τους 26 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Jackals θα χαλαρώσουν τον ρυθμό τους κάτι που θα επιτρέψει στους Seattle Superψωνια να μειώσουν όσο μπορούν την διαφορά με καλάθια τόσο του Φουντουλάκη όσο και του Μαλακώζη , όμως δεν θα είναι αρκετά και έτσι οι Jackals θα φύγουν με την νίκη με το τελικό σκορ να είναι στο 56-77.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Λιάτσικος ο οποίος πέτυχε 10 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Seattle Superψωνια άξιος αναφοράς είναι ο Στέλιος Φουντουλάκης ο οποίος πέτυχε double double με 13 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Seattle SuperΨωνια: Ιωαννίδης , Ακριτόπουλος 16 (1) , Νταμπούδης 8 , Μαλακώζης 11 (1) , Φουντουλάκης 13 , Καρανικόλας 8

Jackals: Τερζίδης 14 , Λιάτσικος 10 , Τζόκας 12 (4) , Τσίπας 15 , Ιωαννίδης Φ. 6 , Ιωαννίδης Δ. 2 , Μάτης 4 , Τάσκας 14 (1)