11/07/2022
Valtons 13 9 5 22 - 49 -
Sicarios BC 28 32 21 26 - 107 -

Συντριπτική νίκη και τελικός για τους Sicarios I.T.G. Group!

Μετά από μια τρομερή εμφάνιση οι Sicarios I.T.G. Group κατάφεραν να κατατροπώσουν τους Valtons με σκορ 49-107 πηγαίνοντας με αυτόν τον συγκλονιστικό τρόπο στον μεγάλο τελικό με αντίπαλο τους Fat Ballers.

Οι Sicarios από την πρώτη κιόλας στιγμή έδειξαν την δύναμή τους και έτσι χάρης στο γρήγορο παιχνίδι το οποίο εφάρμοσαν κατάφεραν με τον Βρεττά να δημιουργήσουν μια διαφορά 15 πόντων την ίδια στιγμή που οι Valtons δυσκολευόντουσαν να πραγματοποιήσουν επιθέσεις και έτσι περιορίστηκαν στους 13 πόντους.

Το δεύτερο δεκάλεπτο θα είναι ακόμα πιο καλό για τους Sicarios καθώς με τους Μητσάκη και Σπυρόπουλο να δίνουν και αυτοί τον παρόν στην επίθεση η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 38 πόντους κάτι που οι Valtons παρά τα καλάθια του Μάλτου δεν μπόρεσαν με τίποτα να πλησιάσουν.

Τα πράγματα θα γίνουν ακόμα χειρότερα για τους Valtons καθώς στην τρίτη περίοδο θα μπορέσουν να σκοράρουν μόνο 5 πόντους , πράγμα το οποίο έδωσε στους Sicarios την ευκαιρία να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά και κατά συνέπεια το σκορ του αγώνα.

Οι Valtons όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο θα βάλουν τα δυνατά τους και θα προσπαθήσουν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα χάρης στα καλάθια του Δημάκου και του Καλούτσικου , αλλά το παιχνίδι έχει κριθεί εδώ και αρκετή ώρα και έτσι οι Sicarios θα βγουν νικητές με το εξωπραγματικό σκορ 49-107 κερδίζοντας έτσι επάξια μια θέση στον μεγάλο τελικό του Summer Master Thessaloniki.

Ο τίτλος του MVP δόθηκε για ακόμα μια φορά στον Βασίλη Βρεττά ο οποίος άγγιξε το triple double καθώς είχε 21 πόντους , 9 ριμπάουντ και 9 ασίστς.

Ενώ για την ομάδα τον Valtons πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξε ο Λευτέρης Δημάκος ο οποίος πέτυχε 13 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ.

Valtons: Πράτζος , Γκρεκίδης , Μάλτος 13 (1) , Οικονόμου 9 (3) , Πολυμέρου , Μπακατσής 2 , Καλούτσικος 10 , Μπίλιος 2  , Δημάκος 13

Sicarios I.T.G. Group: Λεφάκης 5 (1) , Βρεττάς 21 , Παπαθανασίου 10 (1) , Μητσάκης 21 (3) , Πολύζος 3 (1) , Σπυρόπουλος 22 (5) , Μαυρίδης 14 , Πανταζής 4 , Συμεωνίδης 7 (1)