31/10/2023
Antilalos BC 17 13 19 22 - 71 -
Στιφάδο Bulls 9 15 19 8 - 51 -

Στον έβδομο ουρανό ο Αντίλαλος!

Την ξέφρενη πορεία του στην Elite League by Betsson συνεχίζει ο Αντίλαλος, καθώς για την έβδομη αγωνιστική κέρδισε τους ελλιπέστατους Στιφάδο Bulls με 71-51 και έκανε το 7/7, αναγκάζοντας του πρωταθλητές στην πρώτη τους ήττα!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Αντίλαλος στο ντέρμπι, καθώς με 6 πόντους του Γιαννακόπουλου, δύο τρίποντα του Αλεξίου και 4 πόντους του Merkevicius, προηγήθηκε με 17-9. Ο Καττής με 5 πόντους και ο Πολίτης με ένα τρίποντο τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Στιφάδο Bulls κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, καθώς από το 24-13, μείωσαν στους 6, 30-24, με τον Jay Jay να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση και να πετυχαίνει ο πόντους, ενώ ένα τριποντάκι είχε Ζαχάρος. Τους γηπεδούχους έστειλε στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού ο Merkevicius, καθώς σημείωσε τους 6 από τους 13 πόντους της ομάδας του.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού οι επιθέσεις των δύο ομάδων πήραν μπρος, με τους πρωταθλητές να πλησιάζουν στον πόντο, 44-43, χάρη σε 7 πόντους του Παλτόγλου, 6 του Jay Jay και 5 του Καττή. Τελικά το συγκρότημα του Γιώργου Ζαμπέτα διατήρησε το +6 του πρώτου μέρους, 49-43, με τον Merkevicius να πετυχαίνει 6 πόντους, τον Κώστα Ζαμπέτα 4, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσαν εύστοχα οι Θεοδώρου και Μαργώνης. Σκορ τρίτης περιόδου 49-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αντίλαλος κυριάρχησε κατά κράτος των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Θεοδώρου, Κώστα Ζαμπέτα, Merkevicius και Μάινα, έφτασε εύκολα στη νίκη με 71-51. Ξέμεινε από δυνάμεις στο φινάλε η παρέα του Χατζή, με τους Jay Jay και Μάλλη να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/19 βολές, 16/36 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/14 βολές, 15/51 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 5 λάθη.

Betsson mvp για τον Αντίλαλο ο Merkevicius με 20 πόντους (double-double), έχοντας 2/5 βολές και 9/14 δίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 2 τάπες. Πολυτιμότερος των Στιφάδο Bulls ο Jay Jay με 18 πόντους, έχοντας 2/2 βολές και 8/12 δίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Αντίλαλος (Ζαμπέτας Γ. - Αλευριάδης): Merkevicius 20, Κουλούρης, Αλεξίου 6 (2), Μάινας 3 (1), Μαργώνης 5 (1), Ζαμπέτας Κ. 12 (2), Γιαννακόπουλος 7, Σταυρόπουλος 5, Θεοδώρου 13 (3)

Στιφάδο Bulls (Χατζής - Παγουλάτος): Καττής 13 (1), Jay Jay 18, Μάλλης 2, Πολίτης 3 (1), Ζαχάρος 3 (1), Παρθένης 5, Παλτόγλου 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό τελευταίο δεκάλεπτο του Αντίλαλου!