24/09/2022
Basket Case 5 15 5 18 - 43 -
Golden Boys 15 15 23 22 - 75 -

Συστήθηκαν με 30αρα οι Golden Boys !

Απόγευμα Σαββάτου στο Basketaki Arena η Basket Case υποδέχθηκε τους Golden Boys για την πρεμιέρα του πρώτου ομίλου της φετινής Development 2 League. Τα «Χρυσά Αγόρια» συστήθηκαν με 30αρα στη διοργάνωση, αφού χωρίς κανένα πρόβλημα επικράτησαν της ανέτοιμης Basket Case με 43-75. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με μεγαλύτερη συγκέντρωση και αποτελεσματικότητα εμφανίστηκαν στα πρώτα λεπτά οι Golden Boys. Με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Χαχάμη (9π.) οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού, ενώ την ίδια ώρα η Basket Case έβρισκε λύσεις μόνο από τους Γιώργο Κολιάκο (3π.) και Ματθαίο Μανσούρ (2π.). Σκορ δεκαλέπτου, 5-15.

Απόλυτη ισορροπία στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η Basket Case ανέβασε κατακόρυφα τα ποσοστά της πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. με τους Γιώργο και Κώστα Κολιάκο να μετρούν από 6 πόντους με 2 τρίποντα έκαστος. Στην αντίπερα όχθη, ο Βασίλης Χαχάμης συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση προσθέτοντας ακόμη 7 πόντους στη συλλογή του και έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Χερτζ (4π.), Νικολιδάκη (3π.), Δαπόλα (2π.) και Σταματάκη (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 20-30.

Με σαφή πρόθεση να τελειώσουν το ματς μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι και ουσιαστικά τα κατάφεραν. Με αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία και μεγαλύτερη προσήλωση στην άμυνα, οι Golden Boys έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 5-23 και απλοποίησαν την κατάσταση. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 25-53.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα με 18 πόντους και τον Χέλμη να μπαίνει στην εξίσωση των διακριθέντων με 8 δικούς του. Στην άλλη πλευρά τα αδέρφια Χαχάμη με 12 πόντους αθροιστικά και οι Χερτζ και Δαπόλας με 5 έκαστος έβαλαν το κερασάκι στην πρώτη νίκη των Golden Boys στη διοργάνωση.

Στο τέλος του αγώνα, η Basket Case είχε 9/27 δίποντα, 8/31 τρίποντα και 1/5 βολές. Μάζεψε 33 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 25 λάθη.

Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 21/41 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 21/37 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Χαχάμης με 30 πόντους, έχοντας 8/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 8/11 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Κολιάκος με 12 πόντους, έχοντας 4/8 τρίποντα. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 λάθη σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Basket Case (Χέλμης) : Νινιός, Κολιάκος Γ. 12 (4), Κολιάκος Κ. 8 (2), Καλοκαιρινός, Σταμουλακάτος 10 (1), Ψαρράκης, Χέλμης 8 (7ρ.), Μανσούρ 5 (7ρ.).

Golden Boys (Χαχάμης) : Χερτζ 11, Μπάστας 2, Χαχάμης Α. 8 (4 ασί.), Νικολιδάκης 9 (12ρ., 2 τρίπ.), Χαχάμης Β. 30 (6ρ., 6 κλεψ., 2 τρίπ.), Δαπόλας 11 (16ρ.), Σταματάκης 4.

Τι μας άρεσε : Η αντίδραση της Case στο δεύτερο δεκάλεπτο και το ανά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ των Golden Boys.