22/12/2019
Athens 81ers 12 6 5 9 - 32 -
Brothers United 8 8 18 13 - 47 -

Τ’ αδέρφια εξύπνησαν!!

Οι United Brothers βρήκαν τον καλό τους εαυτό στο δεύτερο ημίχρονο, έκλεισαν καλά την άμυνα και πήραν την τρίτη νίκη τους στον δεύτερο όμιλο της Development League (3-4), αφήνοντας στην… ουρά τους Athens 81ers, οι οποίοι δεν είχαν επιθετικές λύσεις και ο Ευθυμίου, παρότι επέστρεψε, βρίσκεται ακόμα σε περίοδο προσαρμογής από τον τραυματισμό του στο καλό του χέρι.

Στο ξεκίνημα οι «Ουάνερς» ήταν σε καλύτερη κατάσταση και οι Κεφαλάς, Σταφυλαράκης, Σιδηράς, Λάμπρου ευστόχησαν στα σουτ τους, βάζοντας μπροστά την ομάδα τους (9-5 στο 8’), κάτι που διατήρησαν μέχρι το δεκάλεπτο (12-8), αφού τα «αδέρφια» δυσκολεύονταν και μόνο ο Καλαματιανός ήταν πιο συγκεντρωμένος επιθετικά.

Το προβάδισμα των «μπλε» έμεινε μέχρι και το ημίχρονο (18-16), με τους Κεφαλά, Ροβιθάκη, Λάμπρου να σκοράρουν και τους «πράσινους» να στηρίζονται μόνο στις εμπνεύσεις του Αβούρη, σε ένα διάστημα που και οι δύο ομάδες βέβαια ήταν αρκετά άστοχες (επί μέρους 6-8).

Από το τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς άλλαξε, με τους Brothers να συνέρχονται και να συνδυάζονται πολύ καλύτερα, κάτι που τους έφερε γρήγορα την ανατροπή (18-20 στο 22’) και τα καλάθια από Αρχοντουλάκη, Καράμπελα, Διαμαντή έκαναν το σκορ 23-34 στο 30ο λεπτό, έχοντας από πλευράς 81ers τον Κεφαλά να βάζει το μοναδικό δίνοντο και τους Σταφυλαράκη, Λάμπρου να ευστοχούν σε βολές, χάνοντας τη διαφορά

Η ψυχολογία των «Ουάνερς» είχε πέσει και τα ποσοστά τους έμειναν στο ίδιο επίπεδο στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την εξέλιξη να είναι φυσιολογική και τους United να κρατάνε χωρίς δυσκολία το δικό τους προβάδισμα μέχρι το φινάλε, με τους Αρχοντουλάκη, Αβούρη, Πίττο και Καμπάκη να διαμορφώνουν το τελικό 32-47.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Αλέξανδρος Αρχοντουλάκης με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ από τους τυπικά γηπεδούχους ξεχώρισε ο Θανάσης Σταφυλαράκης με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι «μπλε» είχαν 11/54 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/13 βολές, 50 ριμπάουντ (10-40), 5 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη και 4 μπλοκ, με τους «πράσινους» να τελειώνουν το ματς με 14/54 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 7/15 βολές, 54 ριμπάουντ (16-38), 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη και 3 μπλοκ.

Athens 81ers (Ροβιθάκης): Σταφυλαράκης 10, Κεφαλάς 8, Σιδηράς 5, Λάμπρου 5, Ροβιθάκης 2, Κώνστας 2, Ευθυμίου (12 reb)

United Brothers (Ρούλιας): Αρχοντουλάκης 12, Αβούρης 11, Καράμπελας 8, Πίττος 5, Καλαματιανός 5, Διαμαντής 4, Καμπάκης 2, Κουφαλιώτης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Το «switch» που έκαναν οι Brothers στο δεύτερο ημίχρονο και ανέβασαν την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση, παίρνοντας μια «ανάσα» στη δύσκολη πορεία τους, μετά τους τραυματισμούς που έχουν «χτυπήσει» την ομάδα.