11/11/2019
Mpaloniakos 6 13 10 15 - 44 -
Los Abeles Fakers 19 15 14 20 - 68 -

Τα δίδυμα και ο Αντωνάκης!

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Los Abeles Fakers στον πέμπτο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής επικράτησαν εύκολα του Μπαλονιακού με 44-68, αναγκάζοντας τον σε δεύτερη διαδοχική ήττα, με τους Βογιατζήδες και τον Αντωνάκη να κουβαλούν την παρέα τους στο ροζ φύλλο!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Los Abeles Fakers, καθώς με προσωπικό show το Θανάση Βογιατζή με 9 πόντους και βοήθειες των Παναγιώτη Βογιατζή (5π), Τζαφέρη (3π) και Μαυρακάκη (3π), έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 13 πόντων, 6-19. Ο Λεβεντούρης με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2/4 βολές είχε ο Κατσώνης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους Απατεώνες να φτάνουν μέχρι και στο +19, 13-32, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 19-34, χάρη σε 6 πόντους του Παναγιώτη Βογιατζή και έμμεσο τρίποντο του Αντωνάκη. Τον Μπαλονιακό κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο οι Λεβεντούρης και Λιόντος με 7 και 6 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μαυρακάκη είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με τον Αντωνάκη να παίρνει μπρος πετυχαίνοντας 8 πόντους, έφτασε την διαφορά στους 22, 24-46, 3:30 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι γκρι ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 19, 29-48, με τους Κατσώνη και Τσιώτα να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, με τον πρώτο να σκοράρει 6 πόντους και τον δεύτερο 4. Σκορ τρίτης περιόδου 29-48!

Με την διαφορά στους 19, 29-48, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο παιχνίδι και έτσι οι Los Abeles Fakers έφτασαν εύκολα στη νίκη με 44-68, έπειτα από 6 νέους πόντους του Θανάση Βογιατζή, 5 του Παναγιώτη Βογιατζή και τριποντάκι του Αντωνάκη. Για τον Μπαλονιακό στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Γούπιος (5π), Καλαμπαλίκης (3π) και Σιδέρης (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 16/53 δίποντα και 2/16 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/13 βολές, 26/60 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος του Μπαλονιακού ο Γούπιος με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 2/4 δίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Mvp των Los Abeles Fakers ο Θανάσης Βογιατζής με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 8/14 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Mpaloniakos (Λεβεντούρης): Λιόντος 6, Λεβεντούρης 13, Σιδέρης 3 (1), Παναγιωτίδης 2, Κατσικάκης, Κατσώνης 8, Τσιώτας 4, Γούπιος 5, Καλαμπαλίκης 3 (1)

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Αντωνάκης 14 (1), Βογιατζής Θ. 19, Τζαφέρης 3, Λουκαΐτης 6, Κωνσταντουδάκης 2, Τσιφτσής 2, Μαυρακάκης 5 (1), Βογιατζής Π. 17 (1)

Τι μας άρεσε: Το πολύ γρήγορο παιχνίδι των Fakers και η τριπλέτα «φωτιά» των Βογιατζήδων με τον Αντωνάκη!