17/10/2021
Pistachios 14 9 13 27 - 63 -
Basket Maniacs 15 7 10 5 - 37 -

Τα δύσκολα, εύκολα έκαναν οι Pistachios!

Ποδαρικό με το δεξί έκαναν στον τρίτο όμιλο της Master League έκαναν οι Pistachios, καθώς στην πρεμιέρα επικράτησαν πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 63-37 των Basket Maniacs στο κλειστό των Άνω Λιοσίων!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 6-0 στο ξεκίνημα της συνάντησης, οι Basket Maniacs έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 14-15, χάρη σε τρία τρίποντα του Negrin και ένα του Μπενή. Ο Τσίτουρας και ο Τάλαρος με 4 πόντους ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, με τους Pistachios να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 1 πόντου, 23-22, έπειτα από 7 συνεχόμενους πόντους του Τσίτουρα. Ο Καλαμιώτης με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το διάστημα.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Τάλαρου, τρίποντο του Τσίτουρα και έμμεσο τρίποντο του Φλίγκου, το συγκρότημα του Πανταζή συνέχιζε να οδηγεί το ματς με 36-32. Ο Negrin με 4 πόντους και οι Μπενής – Κανής από την περιφέρεια βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τους Μανιακούς σε εκείνο το κομμάτι του παιχνιδιού. Σκορ τρίτης περιόδου 36-32!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα “Φιστίκια” ήταν επιβλητικά και με δράστες στην επίθεση τους Φλίγκο (8π), Τσίτουρα (7π), Μουρμούρη (6π) και, Τάλαρο (4π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 63-37! Κόλλησαν στην επίθεση στο φινάλε του αγώνα οι Basket Maniacs, με τους Σπύρο Στασινόπουλο και Μπενή να έχουν από δύο πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/18 βολές, 22/49 δίποντα και 3/11 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/10 βολές, 5/38 δίποντα και 7/30 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Κορυφαίος των Pistachios ο Τσίτουρας με 21 πόντους (double-double), έχοντας 2/4 βολές, 8/13 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και υπέπεσε σε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Basket Maniacs ο Μπενής με 8 πόντους, έχοντας 1/6 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

Pistachios (Πανταζής): Παπακαλοδούκας 2, Κωνσταντίνου 2, Μουρμούρης 8, Φλίγκος 11 (2), Nioniovic 2, Τάλαρος 15, Κοντογιάννης 2, Τσίτουρας 21 (1)

Basket Maniacs (Στασινόπουλος Γ.): Negrin 15 (3), Κανής 3 (1), Καλαμιώτης 7 (1), Στασινόπουλος Γ., Μπενής 8 (2), Σασσάς 2, Στενάκης, Στασινόπουλος Σ. 2

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό τελευταίο δεκάλεπτο των Pistachios!