52
Hawks 11 15 7 19 - 52 -
San Antonio Smurfs 15 20 18 15 - 68 -

Τα έδωσαν όλα στην επίθεση οι San Antonio Smurfs!

Το βράδυ της  Πέμπτης στο κλειστό του Enersize, οι Ηawks υποδέχτηκαν τουςSan Antonio Smurfs. Σε ένα παιχνίδι για τον τέταρτο όμιλο της Development  League,οι φιλοξενούμενοι με κορυφαίους τους Σταύρου(17π.) και Παπαζώη(21π.) έσπασαν το φράγμα των 60 πόντων επικρατώντας σε ρακέτα και περιφέρεια, απέναντι στην παρέα των Γκαβέλα(17π.) και Σαμαρτζή(13π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 52-68, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

Το σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Ηawks με τον Σαμαρτζή, αλλά η απάντηση ήρθε από πέντε σερί πόντους των Smurfs με τους Σταύρου,Καλαϊτζόγλου και Παπαζώη. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και δυόμιση λεπτά πριν την λήξη, για το 11-7, αλλά στα τελευταία δύο λεπτά οι φιλοξενούμενοι με έξι πόντους από Παπαζώη και Καλαϊτζόγλου, πέρασαν μπροστά και έκλεισαν την περίοδο με επιμέρους σκορ 11-15.

Δυναμικά ξεκίνησαν οι Hawks στην δεύτερη περίοδο με πέντε πόντους του Παπανικόλα και ένα τρίποντο του Τσαμπή για το 19-15, ενώ κρατήθηκαν μπροστά μέχρι και τεσσεράμιση λεπτά πριν το ημίχρονο με το σκορ να είναι 26-19. Στα τελευταία λεπτά οι Smurfs με ένα ξέσπασμα 16 πόντων και κύριους πρωταγωνιστές τους Γκουρογιάννη(6π.) και Αλέξη(4π.), κατάφεραν να περάσουν στο +9 κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 26-35.

Το ρυθμό τους κράτησαν στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, γράφοντας 18 συνολικούς πόντους και με πρωταγωνιστές τον Σταύρου(9π.) αλλά και τον Παπαζώη με τέσσερις δικούς του. Στον αντίποδα για τους Hawks ξεχώρισε ο Γκαβέλας με έξι προσωπικούς πόντους που ανέλαβε την επίθεσή της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 33-53.

Ανεξαρτήτου αποτελέσματος οι δύο ομάδες εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους στην τελευταία περίοδο, με τους Hawks να γράφουν 19 συνολικούς πόντους με τον Γκαβέλα να ξεχωρίζει ακόμη μία φορά, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Μάργαρη. Οι Smurfs που έδειξαν να μην απειλούνται, και με τον Παπαζώη να δίνει πολύτιμες λύσεις στην επίθεση, έκλεισαν την αναμέτρηση με τελικό σκορ 52-68.

Στο τέλος του αγώνα οι Hawks είχαν 17/44 δίποντα(38,6%), 4/26 τρίποντα(15,4%) και 6/12 βολές(50%). Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, πραγματοποίησαν 10 κλεψίματα ενώ έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα οι San Antonio Smurfs είχαν 25/49 δίποντα(51%), 3/21 τρίποντα(14,3%) και 9/14 βολές (64,3%). Αντίστοιχα πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ και έκαναν 9 κλεψίματα, 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Δημήτρης Παπαζώης με  21 πόντους, έχοντας 10/14 δίποντα(71,4%), 0/2 τρίποντα(0,0%) και 1/2 βολές(50%) ενώ μάζεψε 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και έκανε 3 λάθη σε 30:30 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιώργος Σαμαρτζής με 13 πόντους έχοντας 2/6 δίποντα (33,3%), 2/7 τρίποντα(28,6%) και 3/3 βολές(100%) ενώ παράλληλα έγραψε 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Hawks(Ματζώρος): Παπανικόλας 7, Γκαβέλας 17, Μάργαρης 6, Ματζώρος 1, Τσαμπής 8(2), Σαμαρτζής 13(2)

San Antonio Smurfs(Μποχωρίδης): Νίκας 4, Παπαζώης 21, Σταύρου 17(2), Γκουρογιάννης 12, Καλαϊτζλόγλου 6(1), Αλέξης 8

Τι μας άρεσε: Υψηλά σκορ ανά δεκάλεπτο, ενώ γρήγορο ρυθμό κράτησαν και οι δύο ομάδες στο παιχνίδι τους.