01/03/2020
Χάνειball 16 18 14 24 - 72 -
The Roots 10 13 3 7 - 33 -

Τα έκαναν όλα οι Βασιλείου και Γεωργίου!

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι ΧάνειBall, καθώς για την 14η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της D2-League επιβλήθηκαν των Roots με 72-33, έχοντας σε τρομερή βραδιά τους Βασιλείου και Γεωργίου με 24 πόντους έκαστος!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι ΧάνειBall στο ματς, καθώς με 8 πόντους του Βασιλείου και 6 του Γεωργίου, προηγούνταν με 16-10 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Λουλουργάς με 8 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Αργυράκης.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 35-23, μετά από 8 πόντους του Χριστόπουλου Κ.Κ., 4 του Γεωργίου και 4 του Βασιλείου. Τους Roots κράτησαν όρθιους σε εκείνο το διάστημα τα δύο τρίποντα του Σοκολάκη και  οι 5 πόντοι του Λουλουργά.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι ΧάνειBall, αφού με ακόμη 8 πόντους του Γεωργίου και 4 του Βασιλείου, ξέφυγαν στους 22, 48-26. Το μοναδικό καλάθι των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλε ο Γούλας έξω από την γραμμή των 6,75μ. Σκορ τρίτης περιόδου 48-26!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ελεύθερο μπάσκετ και οι ΧάνειBall έφτασαν στην εύκολη νίκη με 72-33, έπειτα από ακόμη πόντους του Βασιλείου, 6 του Γεωργίου, 4 του Γιάννη Χριστόπουλου και 4 του Χριστόπουλου Κ.Κ.. Για τους Roots στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σοκολάκης, Δημητρουλάκος και Μπισκίνης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/16 βολές, 28/69 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 6 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 0/2 βολές, 6/28 δίποντα και 7/27 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Κορυφαίος των ΧάνειBall ο Βασιλείου με 24 πόντους (double-double), έχοντας 6/10 βολές, 9/16 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Roots ο Αργυράκης με 2 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 μπλοκ.

ΧάνειBall (Χριστόπουλοι): Βασιλείου 24, Χριστόπουλος Κ.Κ. 14 (2), Χριστόπουλος Κ.Σ. 2, Γεωργίου 24, Χριστόπουλος Γ. 4, Χριστόπουλος Δ. 4

Roots (Σοκολάκης): Γούλας 3 (1), Δημητρουλάκος 2, Μπισκίνης 2, Στάθης, Αργυράκης 2, Σοκολάκης 9 (3), Λουλουργάς 13 (3), Παντελάτος 2

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Roots στο πρώτο μέρος, όπως και το γρήγορο παιχνίδι των ΧάνειBall!