02/06/2023
Μπεκρίμ Team 14 14 10 8 - 46 -
BEERWAUKEE BUCKS 15 5 15 15 - 50 -

Τα «ελάφια» υπέταξαν τους «μπεκρήδες»

Μετά από έναν αγώνα με συναρπαστική εξέλιξη, που είχε ένταση, ανατροπές, καθώς και...επεισόδια, οι Beerwaukee Bucks λύγισαν τους Mpekrim Team (46-50) και έκαναν βήμα για ένα πλασάρισμα στην πρώτη εξάδα του βαθμολογικού πίνακα της Development League, σε αντίθεση με τους «μπεκρήδες», οι οποίοι εξασφάλισαν την 7η θέση και θα παίξουν με τους ισχυρούς Think Digital στα προημιτελικά.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς κάτοχο. Τα «ελάφια» με σημείο αναφοράς τον πληθωρικό Περικλή Μπούμπαλη και τον Γκάβρανιτζ τα πήγαν καλά στην επίθεση για τα δεδομένα τους, οι «κυανέρυθροι» είχαν ως αντίβαρο τον πλουραλισμό τους και το Α' δεκάλεπτο τελείωσε με τους Bucks στο +1 (14-15).

Τα δεδομένα της αναμέτρησης διαφοροποιήθηκαν στη δεύτερη περίοδο, εκεί που οι Bucks υπέστησαν την συνηθισμένη τους επιθετική καθίζηση, που εμφανίζουν πάντοτε σε κάποια δεκάλεπτα στους αγώνες τους. Οι Mpekrim Team το εκμεταλλεύτηκαν αυτό, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό επιθετικά και κατόρθωσαν να πάνε με προβάδισμα 8 πόντων στην ανάπαυλα (28-20).

Στην επανάληψη, οι Bucks μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν για το παιχνίδι και κατάφεραν να αλλάξουν την ροή του αγώνα, με πρωταγωνιστή τον Μπούμπαλη. Οι Mpekrim Team άρχισαν σταδιακά να στερεύουν από επιθετικές λύσεις και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μειωθεί σταδιακά η διαφορά και οι δύο ομάδες να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Mpekrim στο +3 (38-35).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η «καρδιά» των Bucks ήταν αυτή που έκρινε τελικά την έκβαση του αγώνα. Τα «ελάφια» έπαιξαν υπέροχο μπάσκετ στην τελευταία περίοδο, έσφιξαν ακόμα περισσότερο την άμυνά τους και με ορθολογικές επιλογές έφτασαν στο πολυπόθητο ροζ φύλλο (46-50), ρίχνοντας στο καναβάτσο τους «μπεκρήδες».

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Περικλής Μπούμπαλης, με 26 πόντους και 16 ριμπάουντ