10/01/2023
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 8 7 14 11 - 40 -
Hellenic Energy 7 14 12 13 - 47 -

Τα ΕΛ.ΠΕ. είναι εδώ!

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες το βράδυ στο ΣΕΦ τα ΕΛ.ΠΕ., καθώς για την ένατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν τους Ανυπότακτους Γαλάτες με 40-47 και πήραν βαθιά βαθμολογική ανάσα στην μάχη της παραμονής!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 8-8. Οι Μαντάς, Σιμιτζής, Μπετχαβάς και Παπαδάκος σκόραραν για τους γηπεδούχους από 2 πόντους ο καθένας, ενώ για τα ΕΛ.ΠΕ. από τρεις πόντους σημείωσαν οι Καλαρίδης - Προκοπίδης, ενώ 2 είχε ο Κατζέλης.

Στην δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Χατζηπέτρου ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με όπλο την άμυνα, αλλά και την πολυφωνία στην επίθεση, καθώς 7 παίχτες βρήκαν στόχο, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, 10-20. Το μόνο που κατάφεραν οι Ανυπότακτοι Γαλάτες ήταν να μειώσουν στους 7, 15-22, με τον Μαντά να ευστοχεί από την περιφέρεια και τους Μπουλούμη - Ανδρικόπουλο μέσα από την ρακέτα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι επιθέσεις των δύο ομάδων τα πήγαν περίφημα, με τα ΕΛ.ΠΕ. να διατηρούν το τιμόνι στα χέρια τους και με τους Κατζέλη - Σκαρπέλη να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +5, 29-34. Την παρέα του Τερζή κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Δημογέροντα και οι 4 πόντοι του Μπουλούμη. Σκορ τρίτης περιόδου 29-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι μπλε διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Σκαρπέλη, Καλαρίδη και Κατζέλη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 40-47. Δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στα τελευταία λεπτά οι Γαλάτες, παρά τις εύστοχες προσπάθειες των Δημογέροντα, Ανδρικόπουλου, Μπουλούμη και Σιμιτζή.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/12 βολές, 12/32 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 3/7 βολές, 19/35 δίποντα και και 2/19 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Γαλατών ο Σιμιτζής με 4 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των ΕΛ.ΠΕ. ο Σκαρπέλης με 13 πόντους, έχοντας 5/7 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Τερζής): Μαντάς 8 (1), Ανδρικόπουλος 5, Δημογέροντας 10 (3), Μπετχαβάς 2, Μπουλούμης 9, Παπαδάκος 2, Τερζής, Σιμιτζής 4

ΕΛ.ΠΕ. (Χατζηπέτρου): Γιαννίμπας 2, Θεάκος 2, Καλαρίδης 9, Διακουμής, Σκαρπέλης 13 (1), Προκοπίδης 5 (1), Κατζέλης 12, Καπρέτσος, Στάθης 4

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία των ΕΛ.ΠΕ. στα κρίσιμα σημεία του αγώνα!