04/01/2020
Mpaloniakos 16 12 9 20 - 57 -
Gunners 12 18 20 19 - 69 -

Τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά νίκη οι Gunners!

Στο κλειστό των Αγίων Αναργύρων διεξήχθη για την όγδοη αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Development 2 το ματς ανάμεσα στον Mpaloniako και τους Gunners. Οι δεύτεροι επικράτησαν με 69-57 με τους γηπεδούχους να προβάλουν σθεναρή αντίσταση, αλλά η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στο ριμπάουντ, πράγμα που τους βοήθησε να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα!

Στο ξεκίνημα λοιπόν του ματς ο Mpaloniakos ξάφνιασε τους παίκτες του Παναγόπουλου και προηγήθηκε και έμεινε στο τιμόνι του ματς σε όλη την περίοδο! Ο Γούλας με 8 πόντους (τρία γκολ-φάουλ με 0/3 βολές) κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, ο Ρίκος από την άλλη πλευρά με 8 πόντους και πολλά ριμπάουντ κράτησε την ομάδα του κοντά για το 16-12 σκορ περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος δεν διέφερε καθόλου της πρώτης. Οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει της άλλης και το αποτέλεσμα ήταν να λήξει με τους Gunners να έχουν ισχνό προβάδισμα με δύο πόντους 28-30! Ο Γούλας έδωσε την σκυτάλη στον Λεβεντούρη και Καραχάλιο, έκαστος με πέντε, για τους Gunners ο Ακουμιανάκης με εφτά και Καραμπέτσος με πέντε ανέτρεψαν το σκορ της πρώτης περιόδου.

Και κάπου εκεί το ματς έδειχνε να κρίνετε! Οι Gunners μπήκαν ορεξάτοι για την τρίτη περίοδο, έδειξαν διάθεση στην άμυνα και έτρεξαν πολύ στην επίθεση και με σερί 18-3 ξέφυγαν των αντιπάλων τους με +16, 32-48. Το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 37-50 καθώς ο Mpaloniakos αντέδρασε και μείωσε. Από τους γηπεδούχους δεν ξεχώρισε κάποιος αλλά από τους φιλοξενούμενους οι Καραμπέτσος (6) και Ακουμιανάκης, Ρίκος και Ζούρος όλοι με τέσσερις.

Στην τέταρτη περίοδο περιμέναμε οι Gunners να συνεχίσουν στο ίδιο μοτίβο όμως οι παίκτες του Mpaloniakou βγήκαν με διάθεση ανατροπής! Με μπροστάρη τον Γούλα (8) κατάφεραν και μείωσαν στους 6, με 6′ 26″ να απομένουν! Όμως η κόπωση διότι είχαν μείνει πέντε (τραυματισμοί, φάουλ) και η γρήγορη αντίδραση των Gunners δεν τους επέτρεψαν να ονειρεύονται παραπάνω. Οι Καραμπέτσος με εφτά και Ρίκος με άλλους τέσσερις έβαλαν τέλος στα όνειρα των αντιπάλων για κάτι καλό. Τελικό σκορ 57-69 και νίκη για τους Gunners, που ανέβηκαν στο 5-3 και την τέταρτη θέση.

Πολυτιμότερος αναδείχθηκε ο Διονύσης Ρίκος με 16 πόντους (5/10 δίποντα και 6/7 βολές),9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λαθάκι. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Γούλας με 23 πόντους (10/14 δίποντα, 1/7 τρίποντα και 0/4 βολές), πήρε 8 ριμπάουντ, έκλεψε μια φορά και έκανε 1 λάθος.

Συνολικά ο Mpaloniakos είχε 18/44 δίποντα, 5/36 τρίποντα, 6/14 βολές, 36 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη! Οι νικητές είχαν 26/55 δίποντα, 1/9 τρίποντα,14/26 βολές, 47 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 9 κλεψίματα και 11 λάθη.

Mpaloniakos (Λεβεντούρης): Λεβεντούρης 11 (6 ασ.), Σιδέρης 1, Γούλας 23 (1 τρ. 8 ριμπ.), Παπαβασιλείου 3 (1), Καραχάλιος 15 (3 τρ. 7 ριμπ.), Γούπιος 2, Φωστήρας, Παναγιωτίδης 2.

Gunners (Παναγόπουλος): Παπαγεωργίου, Πάνιας 5, Ζούρος 8 (11 ριμπ.), Ρίκκος 16 (9 ριμπ.), Καραμπέτσος 18 (6 ριμπ.), Μιχαλόπουλος 1, Ραυτόπουλος 4 (7 ριμπ.), Ακουμιανάκης 17 (1 τρ. 6 ριμπ. 4 κλ.), Καλογιαννίδης.

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση των γηπεδούχων στην τέταρτη περίοδο και κατά διαστήματα η ασφυκτική άμυνα των Gunners.