25/09/2023
New World Fix 15 24 23 17 - 79 -
Πλατειακοί 17 18 17 21 - 73 -

Έκαναν τα εύκολα δύσκολα οι New World Fix!

Το βραδάκι της Δευτέρας 25 Σεπτεμβρίου στο κλειστό του Athens Sports Hall, παρακολουθήσαμε ένα εκπληκτικό ματς ανάμεσα σε δύο πολύ γεμάτους και ποιοτικούς αντιπάλους. Μετά από 28 αγωνιστικά λεπτά, οι Fix έδειχναν να καθαρίζουν το ματς, αλλά οι εφτάψυχοι και πεισματάρηδες Πλατειακοί επέστρεψαν από το - 18, με τους πιο νεανικούς γηπεδούχους να έχουν περισσότερες δυνάμεις στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και να φτάνουν εντέλει στο τελικό 79 – 73.

Οι δυο ομάδες άπλωσαν όλη τους την ποιότητα και την εμπειρία στο πρώτο δεκάλεπτο, σκόραραν εναλλάξ στην επίθεση με τους Πλατειακούς να έχουν ελαφρύ προβάδισμα 15 – 17. Ντιμπ και Κανταρτζής πυροβολούσαν από τα 6.75 με δύο τρίποντα έκαστος για τους τυπικά φιλοξενούμενους , ενώ την ομάδα του Γαλανού κρατούσε κοντά η τριάδα Ρωμοσιού(6), Βαμβακούση(4) και Ζωιτού(4).

Το παιχνίδι συνέχιζε να είναι εξαιρετικό στην δεύτερη περίοδο, με τον Ζωιτό να κάνει μεγάλη εμφάνιση με 10 πόντους και με άξιο συμπαραστάτη τον Βαμβακούση που πρόσφερε 8, έδωσαν αέρα 10 πόντων στους Fix. Στη συνέχεια οι Πλατειακοί με τον Δρελιώζη με 8 πόντους να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του, μάζεψαν την διαφορά, για να έρθουν Πανταζής και Ρωμοσιός με τρίποντα να γράψουν το 39 – 30. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Κανταρτζής έκανε και πάλι αισθητή την παρουσία του και σκοράροντας 5 αναπάντητους πόντους, διαμόρφωσε το 39 – 35.

Το παιχνίδι πήγε πολύ στην δύναμη στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, με τους Πλατειακούς να εκνευρίζονται και τους Fix να το εκμεταλλεύονται, στέλνοντας την διαφορά στο + 18(61-43). Ζωιτός και Βαμβακούσης ήταν ξανά τα πρώτα βιολιά στην επίθεση των γηπεδούχων με 8 και 6 πόντους αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι δεν παράτησαν το παιχνίδι, έβγαλαν αντίδραση μετά από εφτά αγωνιστικά λεπτά και δια χειρός Ντιμπ που ξεκίνησε την αντεπίθεση με 6 πόντους και τρίποντο του Κανταρτζή στην εκπνοή, πλησίασαν σε 62 – 52.

Το σερί καλά κρατούσε για τους Πλατειακούς στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και σκοράροντας 10 αναπάντητους πόντους με τις τρίποντες βόμβες από Δρελιώζη και Ντιμπ να ξεχωρίζουν, έφεραν το ματς στα ίσια.Ηταν η σειρά του Santaniello να βάλει μπροστά τις μηχανές με 5 συνεχόμενους πόντους ανοίγοντας και πάλι την διαφορά, για να απαντήσουν Χριστοφορίδης και Ντιμπ , μειώνοντας ξανά στο καλάθι. Με τρία λεπτά να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού , Ζωιτός(2) και Ρωμοσιός είχαν κρύο αίμα σκοράροντας τρία συνεχόμενα τρίποντα και απάντηση από Βαρυπάτη και Λουγιάκη δεν έφτανε, με το τελικό 79 – 73 να γράφεται στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Ιωάννης Βαμβακούσης με 18 πόντους, 20 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ντιμπ με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Oi Fix είχαν 17 / 44 δίποντα, 9 / 29 τρίποντα, 18 / 29 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 11 λάθη. Οι Πλατειακοί είχαν 16 / 45 δίποντα , 10 / 22 τρίποντα, 11 / 16 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

New World Fix(Τασιούδης): Santaniello 9, Βαμβακούσης 18(20ρ.), Ζαμπέτης , Ζωιτός 26(7ρ.), Κιτσαντάς, Λογγίτσης 5(7ρ.), Παναγιωτάκης, Πανταζής 8, Ρωμοσιός 13.

Πλατειακοί(Δρελιώζης): Αναστασάκης, Βαρυπάτης 10(7ρ.), Δρελιώζης 14, Ζευγώλης 4, Κανταρτζής 15, Κοντομίχης 3, Λουγιάκης 2, Μποφίλης, Ντιμπ 22, Χριστοφορίδης 3(11ρ.).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του αγώνα, η επιστροφή από το - 18 των Πλατειακών και οι κρίσιμες αποφάσεις στο τέλος των νικητών.