11/02/2023
Gallika and Piano BC 20 14 20 12 - 66 -
Pourangers BC 20 11 10 23 - 64 -

Τα Gallika and Piano πήραν τελικά το derby με τους Pourangers!

Το απόγευμα του Σαββάτου 11 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena , στο ντέρμπι της αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Evolution, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα, τα Gallika and Piano κατάφεραν και πήραν την νίκη με 66 – 64 απέναντι στους Pourangers, έφτασαν το ρεκόρ τους στο 14-4 και στοχεύουν ακόμα και στην πρώτη θέση!

Οι δυο ομάδες άπλωσαν τις επιθετικές τους αρετές από το πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξαν σε φουλ ένταση, με το σκορ να είναι ισόπαλο 20 – 20. Οι Pourangers μπήκαν καλύτερα στο ματς με Σταυρόπουλο(6) Σ.Μπούτζη(6) και Μαρκόπουλο να ηγούνται στην επίθεση, ενώ για τα Γαλλικά που ισορρόπησαν μετά από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, ξεχώρισε ο εξαιρετικός Καπετανίδης με 10 πόντους, με τον Σ. Πιερουτσάκο να σκοράρει δις από την περιφέρεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Γαλλικά πήραν τα ηνία του αγώνα και με πρώτο βιολί τον Μωραγέμο με 5 πόντους και τον Καπετανίδη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 34 – 31. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με το δίδυμο Α.Μπούτζη– Σταυρόπουλο να ξεχωρίζουν με 7 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Σε παράσταση για έναν ρόλο, μετέτρεψαν τα Γαλλικά το τρίτο δεκάλεπτο, στέλνοντας την διαφορά στους 13. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν τρομακτική ενέργεια στο παιχνίδι τους, εκμεταλλεύτηκαν κάθε αμυντική αδυναμία των Pourangers και με πολυφωνία στην επίθεση με την τριάδα Ξηρόκωστα, Γράδο και Μωραγέμο να βάζουν από 4 πόντους , διαμόρφωσαν το 54 – 41. Στην αντίπερα όχθη οι φιλοξενούμενοι έχασαν τελείως την συγκέντρωση τους, υπέπεσαν σε πολλά λάθη, με τον Α.Μπούτζη να παλεύει μόνος του με 6 πόντους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Pourangers μπήκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν τις πιθανότητες τους και με το δίδυμο Μαρκόπουλου και Α.Μπούτζη να κάνει μαγικά πράγματα με 10 και 6 πόντους αντίστοιχα, έφεραν το ματς στα ίσια(62-62), τρία λεπτά πριν από την λήξη. Ο Ι.Πιερουτσάκος έκανε το 64 – 62, ο Παπαδόπουλος απάντησε άμεσα(64-64) και το παιχνίδι κρίθηκε στην ρουλέτα των βολών. Τα Γαλλικά πέτυχαν δύο με Καπετανίδη και Μωραγέμο, πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη με 66 – 64 που τους αφήνει ανοιχτή την πόρτα ακόμα και για την κατάληψη της πρώτης θέσης.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Μωραγέμος με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Μπούτζης με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα Gallika είχαν 25/66 δίποντα, 2/17 τρίποντα, 10/18 βολές, κατέβασαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ , έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Οι Pourangers είχαν 23/47 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 6/12 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 εσείς, έκλεψαν πέντε φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 23 λάθη του.

Gallika and Piano(Πιερουτσάκος): Γκίκας, Γράδος 6, Καβαλιεράτος 6, Καπετανίδης 18, Μωραγέμος 12(7 ασίστ), Ξηροκώστας 6, Σ. Πιερουτσάκος 12(9ρ.), Ι. Πιερουτσάκος 6.

Pourangers(Στρατόπουλος): Γεωργιόπουλος, Μαρκόπουλος 18(13ρ.), Σ. Μπούτζης 8(7ρ.), Α. Μπούτζης 21(14ρ.), Παπαδόπουλος 2(7ρ.), Πιστεύος , Σταυρόπουλος 15, Στρατόπουλος , Τριανταφυλλίδης.

Τι μας άρεσε: Ματσάρα με τα όλα του!! Ένταση, πάθος, εναλλαγές στο σκορ, όλα όσα συνθέτουν ενα ντέρμπι!