22/10/2022
Gallika and Piano BC 13 15 16 13 - 57 -
Escapers 9 18 16 6 - 49 -

Τα Gallika & Piano έσπασαν το αήττητο των Escapers !

Βράδυ Σαββάτου στο κλειστό του Αγίου Νικολάου τα Gallika και Piano επικράτησαν των Escapers με 57-49 για την τέταρτη αγωνιστική της Development League. Σπουδαία εμφάνιση από την τριπλέτα Μανιατάκος (18π., 7ρ.) – Πιερρουτσάκος (16π., 8ρ.) – Ξηρόκωστας (10π., 6ρ.) που χάρισε τη δεύτερη νίκη στην ομάδα τους. Πλήρωσαν τις απουσίες τους οι Escapers που γνώρισαν την πρώτη τους φετινή ήττα. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερη εκκίνηση πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές. Με τον Μανιατάκο (5π.) να ξεχωρίζει και τους Γκίκα, Καβαλλιεράτο, Ξηρόκωστα και Πιερρουτσάκο να μετρούν από 2 πόντους έκαστος τα Gallika και Piano μπήκαν σε θέση οδηγού. Σε κοντινή απόσταση παρέμειναν οι Escapers χάρη στους Τσιγκλιτσή (4π.), Κασδαναστάση (2π.) και Δεπάστα (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-9.

Αυξημένη ήταν παραγωγικότητα στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου για αμφότερες τις ομάδες. Το επιμέρους σκορ έγραψε 15-18 με τους Escapers να ανεβάζουν κατακόρυφα το ποσοστό τους στο περιφερειακό σουτ, χάρη στους Τσιγκλιτσή (9π. με 3 τρ.), Φράγκο (3π.), Δεπάστα (3π.) και Τάγκα (3π.). Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, βρίσκοντας λύσεις από τους Μανιατάκο (5π.), Ξηρόκωστα (4π.), Μαντζούκη (3π.) και Πιερρουτσάκο (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 28-27.

Στην επανάληψη το ματς παρέμεινε ντέρμπι. Μανιατάκος (6π.) και Πιερρουτσάκος (8π.) συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, ενώ από πλευράς Escapers οι Τσιγκλιτσής (5π. με 1 τρ.), Μανούρης (4π.) και Φράγκος (3π.) συνέχισαν να σκοράρουν με συνέπεια. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 44-43.

Στο φινάλε τα Gallika και Piano ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα, κρατώντας χαμηλά τους Escapers. Οι Ξηρόκωστας και Πιερρουτσάκος προσέθεσαν από 4 πόντους έκαστος και απλοποίησαν την υπόθεση νίκη για την ομάδα τους. Μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς σημείωσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι που μοιραία γνώρισαν την πρώτη τους νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, τα Gallika και Piano είχαν 22/54 δίποντα, 1/16 τρίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 6 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Escapers είχαν 9/31 δίποντα, 9/25 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, ενώ είχαν 14 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Πιερρουτσάκος με 16 πόντους, έχοντας 7/15 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Τσιγκλιτσής με 19 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Gallika και Piano (Μαντζούκης) : Γκίκας 6 (6ρ.), Ιωάννου 2, Καβαλλιεράτος 2, Μανιατάκος 18 (7ρ.), Μαντζούκης 3 (1), Ξηρόκωστας 10 (6ρ.), Πιερρουτσάκος 16 (8ρ.).

Escapers (Τάγκας) : Ανατολίτης 3, Δεπάστας 5 (9ρ., 1 τρ.), Κασδαναστάσης 2, Μανούρης 6 (8ρ.), Σταματόπουλος 5 (1), Τάγκας 3 (1), Τσιγκλιτσής 19 (4), Φράγκος 6 (2).

Τι μας άρεσε : Η περιφερειακή ευστοχία των Escapers, αλλά και η επιθετική τριπλέτα των νικητών.