16/10/2023
Reload 21 9 19 13 - 62 -
Paliagoura 19 24 16 21 - 80 -

Τα καλύτερα φετινά Paliagoura!

Επιστροφή στις νίκες για τα Paliagoura στην Elite League by Betsson, καθώς στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα τους Reload με 62-80 πήραν το δεύτερο ροζ φετινό ροζ φύλλο, σταματώντας το νικηφόρο σερί τριών αγωνιστικών των Πειραιωτών!

Ζεστές εμφανίστηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Reload να οδηγούν το παιχνίδι και με 6 πόντους του Σωτηρόπουλου, 5 του Ορέστη και 5 του Πανταζή, προηγήθηκαν με 21-19. Το δίδυμο Σταφυλά - Αβανίδη με 5 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 4 πόντους είχε ο Κασκάνης και ένα τρίποντο ο Κωστάκης.

Στην δεύτερη περίοδο τα Paliagoura ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 12 πόντους του Αβανίδη, 5 του Σταφυλά, 4 του Κασκάνη και τρίποντο του Μούσουρα, βρέθηκαν δύο φορές στο +15, και πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 30-43. Σοβαρό πρόβλημα τόσο στην αμυντική λειτουργία, όσο και στην επίθεση αντιμετώπιζαν σε εκείνο το διάστημα οι γηπεδούχοι, με τον Βρέλλη να βάζει ένα τρίποντο και τους Γουρνά, Πανταζή και Σωτηρόπουλο να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Reload βρήκαν τα πατήματά τους και με 11 πόντους του Βρέλλη, 5 του Σωτηρόπουλου και τριποντάκι του Ορέστη, πλησίασαν στους 5, 43-48, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου η ομάδα του Δράκου διατήρησε το τιμόνι στα χέρια της και με 5 πόντους του Σταφυλά, 4 του Αβανίδη και τρίποντο του Κασκάνη, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 49-59!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τα Paliagoura είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Αβανίδη, Μούσουρα και Κασκάνη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 62-80. Για την παρέα του Περιβολάρη στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Σωτηρόπουλος, Βρέλλης, Βρεττός και Γουρνάς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές, 19/54 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 8/9 βολές, 18/34 δίποντα και 12/29 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Reload ο Βρέλλης με 21 πόντους, έχοντας 5/8 βολές, 5/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp για τα Paliagoura ο Αβανίδης με 31 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 7/11 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Reload (Περιβολάρης): Σαραντόπουλος Π. 2, Ορέστης 8 (2), Γουρνάς 4, Πανταζής 7, Καραγκούνης, Βρέλλης 21 (2), Βρεττός 4, Σωτηρόπουλος 16 (1)

Paliagoura (Δράκος): Αβανίδης 31 (5), Ρουμελιώτης, Κασκάνης 14 (1), Σαραντόπουλος Α. 2, Καλογιάννης 4, Κωστάκης 6 (2), Μούσουρας 8 (1), Σταφυλάς 15 (3)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους τα Paliagoura!