21/10/2023
Trailers 13 14 14 17 - 58 -
Ραμολιμέντα 17 21 16 19 - 73 -

Τα καλύτερα φετινά Ραμολιμέντα την πιο κατάλληλη στιγμή!

Τα καλύτερα φετινά Ραμολιμέντα παρουσιάστηκαν το μεσημέρι του περασμένου Σαββάτου στο Athens Sports Hall, με την ομάδα του Ανδρέα Παρλαβάντζα να πραγματοποιεί πολύ ενθαρρυντική εμφάνιση, λίγο μετά την ανακοίνωση της αποχώρησης των αδερφών Καραγιαννίδη από το ρόστερ της ομάδας. Σε ένα ματς άκρως ποιοτικό απέναντι στους νεοσύστατους, αλλά πολύ ταλαντούχους Trailers, τα Ραμολιμέντα επικράτησαν με 58-73, επιστρέφοντας άμεσα στα θετικά αποτελέσματα μετά την κακή παρένθεση της προηγούμενης αγωνιστικής. Οι Trailers, από την άλλη, έδειξαν με το καλημέρα ότι θα μας απασχολήσουν και έχουν όλα τα φόντα να κάνουν εξαιρετική πορεία σε αυτόν τον 2ο όμιλο της Development 2, στον οποίο μπήκαν από το... παράθυρο, παίρνοντας τη θέση των Space Jam.

Φοβερό ξεκίνημα από τις δύο ομάδες που με την εικόνα τους θύμισαν παιχνίδι πολύ υψηλότερης κατηγορίας. Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο παρκέ οι Trailers, βρίσκοντας λύσεις από τους Σταυριανάκη (5π.), Βλάχο (4π.), Ζαφρακόπουλο (2π.) και Πυριόχο τόσο στο transition όσο και στο set παιχνίδι. Τα Ραμολιμέντα, όμως, δεν μάσησαν. Με τον Τσαφαντάκη (9π.) να παίζει ρολόι στα πρώτα λεπτά και τους Παρλαβάντζα (4π.), Πρωτόπαπα (2π.) και Αλεξίου (2π.) να τον ακολουθούν, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο απάντησαν, αλλά πήραν και κεφάλι στο σκορ. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, τα Ραμολιμέντα συνέχισαν να σκοράρουν με ακόμη μεγαλύτερη συνέπεια. Ο Αλεξίου (9π.) δημιούργησε σοβαρά προβλήματα στην low post άμυνα των γηπεδούχων και συνεπικουρούμενος από τους Γουριώτη (5π.), Τσαφαντάκη (3π.), Παρλαβάντζα (2π.) και Ποσταλή (2π.) επέτρεψε στην ομάδα του χτίσει διψήφιο προβάδισμα. Οι Trailers, από την άλλη, συνέχισαν να δείχνουν εξαιρετικά στοιχεία για νεοσύστατη ομάδα, όμως παρά την προσπάθεια των Αρχέλαου (7π.), Βλάχου (4π.) και Αντωνίου (3π.), δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό των μετέπειτα νικητών, κλείνοντας το ημίχρονο στο -11. Σκορ ημιχρόνου, 27-38.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά πιο ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-16 και τα Ραμολιμέντα να διατηρούν τα ηνία, χάρη στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Αλεξίου (7π.), Ράλλη (4π.), Ποσταλή (2π.) και Γουριώτη (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Trailers βασίστηκαν στους Σταυριανάκη (5π.), Ζαχαριουδάκη (4π.), Βλάχο (3π.) και Τσιλίδη (2π.), όμως η ενέργεια που έβγαζαν στο επιθετικό σκέλος ήταν σαφώς λιγότερη από εκείνη στην άμυνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Ραμολιμέντα προχώρησαν με στοχευμένες επιθέσεις, εκμεταλλευόμενα απόλυτα το πλεονέκτημά τους στην front line και με τον Αλεξίου (7π.) να ολοκληρώνει την εξαιρετική του Betsson mvp εμφάνιση, προσθέτοντας ακόμη 7 πόντους στη συλλογή του. Το δίδυμο Παρλαβάντζας (5π.) - Ποσταλής (5π.) φώναξε επίσης “παρών” και τα Ραμολιμέντα ήταν αδύνατο να χάσουν με τέτοια επιθετική παραγωγή. Οι Trailers, μπορεί να διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα, χάρη στους Βλάχο (7π.), Δέτση (3π.), Αρχέλαο (3π.), Πυριόχο (2π.) και Σταυριανάκη (2π.), όμως η ήττα στην πρεμιέρα ήταν αδύνατο να αποφευχθεί.

Στο τέλος του αγώνα, οι Trailers είχαν 18/44 δίποντα, 5/21 τρίποντα και 7/12 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, ενώ είχαν 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα Ραμολιμέντα είχαν 26/69 δίποντα, 3/9 τρίποντα και 12/20 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευθύμης Αλεξίου με 25 πόντους και double-double, έχοντας 11/23 δίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Βλάχος με 18 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 3/3 βολές. Μάζεψε 1 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Trailers (Σταυριανάκης) : Αντωνίου 3 (1), Αρχέλαος 10, Βέρρας, Βλάχος 18 (1), Γεωργούντζος, Δέτσης 3 (1), Ζαφρακόπουλος 2, Ζαχαριουδάκης 4, Πυριόχος 4, Σταυριανάκης 12 2, Τσιλίδης 2.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας) : Αλεξίου 25, Ασημάκης, Γουριώτης 7, Μπονώρης, Παρλαβάντζας 12, Ποσταλής 9 (1), Πρωτόπαπας 2, Ράλλης 6, Τζιώκας, Τσαφαντάκης 12 (2), Χασιώτης.

Τι μας άρεσε : Το υψηλό σκορ του αγώνα.