06/12/2021
Kourkoutes BC 21 9 13 11 - 61 -
Pressof BC 15 16 7 13 - 64 -

Τα κανόνια της Pressof !

Βράδυ Σαββάτου στην Ανθούπολη για την έβδομη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League με την Pressof (2-3) να φιλοξενεί τους αήττητους Κουρκούτες (6-0) υποχρεώνοντας τους μετά από μια ψυχωμένη εμφάνιση στην πρώτη τους ήττα!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις ομάδες σε ισορροπία καθώς οι γηπεδούχοι αντιπαρέταξαν κανονιές των Νομικού (6) και Τσορτού (3) απέναντι στην ταχύτητα του Νακόπουλου (4) και το μέγεθος του Μανιουδάκη (8) για το 13-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μια ραψωδία για τα πολυβόλα όχι του …Ναβαρόνε, αλλά της Pressof ! Με σερί 12-0 αρχικά και ολοκληρωτικό μπάσκετ , με τους Νομικό (7), Παπαθανασίου, Νίνο (από 6) πρωταγωνιστές προηγήθηκαν με 10 (31-21). Οι αντίπαλοι τους προσπάθησαν με τους Αθανασίου (6) & Μανιουδάκη(5) χωρίς όμως να καταφέρουν αρκετά, με το ημίχρονο να βρίσκει την Pressof μπροστά με 38-30.

Αλλαγή σκηνικού είχαμε στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν πέντε λεπτά καλού μπάσκετ με επιμέρους 2-13 και τους Αθανασίου (9), Μανιουδάκη (7) & Τσάκωνα (4) για να φέρουν τα πάνω κάτω ! Ο Καραντζιάς (6) με τον Μακαρίτη (5) ήταν αυτοί που ωστόσο δεν επέτρεψαν στους Κουρκούτες να απομακρυνθούν, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 49-52 στο πέρας της τρίτης περιόδου.

Στην τελική ευθεία είχαμε μάχη χαρακωμάτων. Το συγκρότημα του Μπαλάσκα, παρά την αποβολή του Παπαθανασίου βρήκε το σθένος με τον Νομικό (5), τον πρωτοεμφανιζόμενο Νίνο (4) & τον βράχο Καραντζιά (επίσης 4) να πάρει το προβάδισμα και εκμεταλλευόμενοι την κούραση των μόλις πέντε διαθέσιμων αντιπάλων τους διαχειρίστηκε πολύ καλά τα τελευταία πέντε λεπτά. Στον αντίποδα ο Νακόπουλος (5) δεν έφτανε με συνέπεια τα Πειραιωτάκια να φτάσουν σε μια μεγάλη νίκη με το δίκαιο τελικό 64-61!

Η στατιστική αποτυπώνει τα πεπραγμένα ενός ντέρμπι. Οι νικητές ήταν πιο εύστοχοι (38-32% εντός πεδιάς, 32-10% τρίποντα, 50-46% βολές). Έχασαν την εναέρια κυκλοφορία (42-51 ριμπάουντ), ήταν καλύτεροι στη δημιουργία (17-13 ασιστ), έκλεψαν λιγότερες μπάλες (10-14), διαπράττοντας συνακόλουθα παραπάνω λάθη (19-15).

Mvp του αγώνα αναδείχθηκε  με double double o Κώστας Καραντζιάς (14π,15ρ,4ασ,4κλ & 7 λάθη).Καλύτερος των αντιπάλων τους ήταν ο αλάνθαστος Γιώργος Τσάκωνας (7π,14ρ,3ασ,3κλ & 1κόψιμο).

Pressof (Μπαλάσκας): Μπαλάσκας, Τσορτός 5(1),Νομικός 18(5), Παπαθανασίου 6(2), Μακαρίτης 10(1τρ,1κοψ),Νίνος 10(5ασ), Καραντζιάς 14, Κρασσάς 1.

Kουρκούτες (Σαρακινός): Νακόπουλος 15(1τρ,12ρ,8ασ,1κοψ),Σαρακινός 3(1τρ,3κλ), Αθανασίου 16(1τρ,15ρ,1κοψ), Τσάκωνας 7, Μανιουδάκης 20.

Τι μας άρεσε :  Η αγωνιστική ένταση κι η θέληση για τη νίκη εκατέρωθεν!

Τι δεν μας άρεσε : Τα 3/30 τρίποντα των Κουρκούτων.