25/05/2023
Maccabi Tel Axyn 25 22 20 19 - 86 -
SKG Sonics 18 14 15 14 - 61 -

Τα κατάφεραν οι Maccabi Tel Axyn!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Maccabi Tel Axyn επέδειξαν ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Οι Μεϊντάνης, Κουφός και Καλουπτσόγλου απέδειξαν την κλάση τους, καθοδηγώντας την ομάδα τους σε επιθετικές και αμυντικές ενέργειες. Με ακρίβεια στα σουτ και έξυπνα παιχνίδια στον αιφνιδιασμό, κατάφεραν να αποσπάσουν μια ουσιαστική διαφορά πόντων. Οι Maccabi Tel Axyn τερμάτισαν το πρώτο δεκάλεπτο με ένα σκορ 25-18, ενισχύοντας την αυτοπεποίθησή τους για τα επόμενα δεκάλεπτα.

Καθώς το παιχνίδι προχωρούσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Maccabi Tel Axyn συνέχισαν να επιδίδονται σε εντυπωσιακές επιθέσεις. Οι παίχτες συνεργάστηκαν αρμονικά και μεγάλωσαν την διαφορά. Από την άλλη οι SKG Sonics κυρίως με τα καλάθια του Τουλούπη δεν άφησαν την διαφορά να ξεφύγει.

Στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα η ομάδα των Maccabi συνέχισε να επιδεικνύει την υψηλή του επίθεση και άμυνα. Ο Κουφός συνεχίζοντας την εξαιρετική του απόδοση, ηγήθηκε της ομάδας τους στην επίθεση. Με τα χεριά τους να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι και τις πάσες τους να δημιουργούν ευκαιρίες για εύστοχα σουτ, κατάφεραν να αυξήσουν σημαντικά τη διαφορά των πόντων. Οι Maccabi Tel Axyn ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο με ένα εντυπωσιακό σκορ 67-47, αποδεικνύοντας την αφοσίωσή τους στη νίκη.

Καθώς το παιχνίδι προχωρούσε προς το τέταρτο δεκάλεπτο οι SKG Sonics προσπάθησαν να πετύχουν το καλύτερο δυνατό με τον Χαρταμπίλα να πετυχαίνει το ένα καλάθι πίσω από το άλλο , αλλά εν τέλη η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη και έτσι η νίκη πέρασε στα χέρια των Maccabi Tel Axyn με τελικό σκορ 86-61.

MVP του αγώνα είναι ο Μάριος Κουφός ο οποίος έβαλε 24 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Για τους SKG Sonics άξιος αναφοράς είναι ο Βαγγέλης Τουλούπης ο οποίος πέτυχε double double με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Maccabi Tel Axyn: Κρίτσας 3 (1) , Δερμεντζίδης 8 , Μεϊντάνης 19  (2) , Κουφός 24 (4) , Καλουπτσόγλου 11 , Τερζούδης 2 , Βεργίδης 8 , Ψαρράς 4 , Στυλιανίδης 7 (1)

SKG Sonics: Κωστούδης , Τροφίδης 5 (1) , Κωνσταντινίδης 2 , Καποδίστριας 7 , Παπαδόπουλος 4 , Σιβένας 2 , Χαρταμπιλας 15 (5) , Ευσταθίου 7 (1) , Τουλούπης 19