29/10/2023
Athens Bucks 10 13 14 6 - 43 -
Φιορετσίνα 10 11 9 21 - 51 -

Τα κατάφερε πάλι η Φιορετσίνα!

Κυριακή βράδυ στο Μαζαράκης, η Φιορετσίνα για την Development League και τον τρίτο όμιλο, πήρε το τέταρτο ροζ φύλλο της χρονιάς, καθώς επικράτησε με δυσκολία στα τελευταία λεπτά των Athens Bucks με 43-51.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του ματς με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Η Φιορετσίνα έτρεξε στις κόντρα αντεπιθέσεις, βρίσκοντας λύσεις από τους 5 πόντους του Ακρίτα και 3 του Αθανασόπουλου. Οι Athens Bucks από την άλλη, απάντησαν με τους 4 πόντους του Αμανατίδη και 2 από τον Δανιά. Τέλος πρώτου δεκαλέπτου 10-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Athens Bucks πήραν τα ηνία του αγώνα και με τον Περίκο να πετυχαίνει 5 πόντους, τον Αμανατίδη να βάζει 4 συνεχόμενους, πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ τους  23 – 21. Για την Φιορετσίνα που αντιμετώπιζαν πρόβλημα στο σκοράρισμα, ξεχώρισε ο Χαρικιόπουλος με 3 πόντους αλλά και ο Αθανασόπουλος με 3.

Η τρίτη περίοδος άνηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους, αφού με 4 πόντους του Αμανατίδη και 8 πόντους από τον Περίκο με 2/2 τρίποντα , ξέφυγαν με σκορ 37-30. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν πολλά στο τρίτο δεκάλεπτο, βρίσκοντας  2 πόντους από τον Στασινόπουλο και άλλους 4 από τον Χαρικιόπουλο.

Αν και στο τέταρτο δεκάλεπτο φαινόταν ότι ο αγώνας θα έγερνε προς τα χέρια των Athens Bucks, στα τελευταία λεπτά η Φιορετσίνα έκανε ένα σερί 8-0 με ένα γκολ φάουλ του Μακρυγιάννη, μια τρίποντη βόμβα του Αθανασόπουλου και ένα ακροβατικό καλάθι του Ακρίτα, κατάφεραν και πήραν τη νίκη με σκορ 43-51.

H Φιορετσίνα είχε 4/9 βολές, 16/33 δίποντα και 5/17 τρίποντα. Πήραν 33 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 9 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι είχαν 8/9 βολές, 13/39 δίποντα και 3/17 τρίποντα. Μάζεψαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp για τη Φιορετσίνα ο Μακρυγιάννης με 9 πόντους ,13 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλεψίματα 1 λάθος, ενώ για τους Athens Bucksο Περίκος με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ,3 ασίστ και 1 λάθος.

Athens Bucks (Αμανατίδης): Γκορίτσας, Αμανατίδης 14, Δανιάς 4, Λυραντωνάκης, Περίκος 17, Σπυριδώνης 8, Χριστόπουλος

Φιορετσίνα (Μακρυγίαννης): Αθανασόπουλος9, Ακρίτας 9, Μακρυγιάννης 9, Παπαγιάννης 2, Στασινόπουλος 10, Χαραλαμπόπουλος, Χαρικιόπουλος 12

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων