63
Kourkoutes BC 12 12 16 13 - 53 -
Lions 19 13 11 20 - 63 -

Τα Λιοντάρια ανάγκασαν στην πρώτη ήττα τους Kourkoutes!

Οι Lions, ήταν πραγματικά λιοντάρια, αναγκάζοντας τους Kourkoutes στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα, αφού τους επιβλήθηκαν με 63-53, βάζοντας παράλληλα «φωτιά» στον 6ο όμιλο της Development 2.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Lions μπήκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν με όλες τους τις δυνάμεις την νίκη. Έτσι, με τρομερές αποστάσεις και καλή κυκλοφορία μπάλα, οι Lions με τον Χαμαϊδή να σημειώνει 8 πόντους, προηγήθηκαν με 19-12. Για την ομάδα του Αθανασίου, 6 πόντους έβαλε ο Μανιουδάκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τους Lions να συνεχίζουν να είναι απολαυστικοί και να διατηρούν το προβάδισμα τους. Το ημίχρονο έκλεισε στο 32-23 υπέρ των Λιονταριών, που είχαν σε καλή μέρα τον Ανδρόνικο που σημείωσε 7 πόντους. Για τους Kourkoutes, 5 πόντους έβαλε ο Μεγαγιάννης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και με τις σωστές οδηγίες του Κώστα Αθανασίου, οι Kourkoutes αντέδρασαν και με μπροστάρηδες τους Τσάκωνα και Μανιουδάκη, που ήταν ασταμάτητοι μέσα από το ζωγραφιστό, έτρεξαν ένα επιμέρους 16-11 και μείωσαν στους 3, 43-40, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Για τους Lions, 5 πόντους σημείωσε ο Ανδρόνικος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι Lions έδειξαν χαρακτήρα και με 21 πόντους στην επίθεση, κατάφεραν και πήραν μια τεράστια νίκη, αναγκάζοντας τους Kourkoutes στην πρώτη τους ήττα, με σκορ 63-53. Ιορδάνου από τη μία με 5 πόντους και Μανιουδάκης από την άλλη με 12, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Δημήτρης Ιορδάνου με 14 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Μανιουδάκης με 27 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη.

Συνολικά οι Kourkoutes είχαν 21/63 εντός πεδιάς, 3/18 τρίποντα και 8/15 βολές. Πήραν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές τη μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 3 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 19/58 εντός πεδιάς, 5/24 τρίποντα και 20/28 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές τη μπάλα, έκαναν 11 λάθη και 2 τάπες.

Kourkoutes (Αθανασίου): Πηξομάτης 2, Μεγαγιάνης 5, Δαιμονάκος, Βασιλόπουλος, Σαρακηνός 4, Τριανταφύλλου, Τσάκωνας 13, Μανιουδάκης 27, Βεϊσάκης 2.

Lions (Βασταρδής): Ανδρόνικος 20, Θεοδοσίου 5, Καρδιακίδης 6, Ιορδάνου 14, Βασταρδής 6, Χαμαϊδης 12

Τι μας άρεσε: Η τρομερή απόδοση που έπιασαν οι μόλις 6 Lions!

Τι δεν μας άρεσε: Το χειρότερο φετινό παιχνίδι που έκαναν οι Kourkoutes!