20/12/2021
Melisses BC 7 2 10 15 - 34 -
Sikamino Bulls 12 11 9 12 - 44 -

Τα νιάτα έδωσαν τη νίκη στους Sikamino Bulls !

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Sikamino Bulls  πέτυχαν τη τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα, καθώς υποχρέωσαν τις Melisses σε ήττα  με 34-44 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Βασίλη Δημητρίου, καθώς  βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, μοίρασε ασίστ , βοήθησε στα ριμπάουντ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 13  πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα στο σκορ , 4-5 και 4-9  , ενώ με ένα επιμέρους 3-3 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων , 7-12 .

Στη δεύτερη περίοδο ο Πολίτης και η παρέα του μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι  , καθώς έβγαλαν σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησαν στους αιθέρες και  έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα τέλος του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των δεκατεσσάρων πόντων  με 9-23  .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αύξησαν τη διαφορά στους δεκαπέντε πόντους ,11-26, οι Melisses αντέδρασαν και με τον Πάτση να ηγείται των προσπαθειών τους έριξαν τη διαφορά στους δέκα , 18-28 , με το τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να βρίσκει  τους Bulls στο συν δεκατρία , 19-32 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία , καθώς ο ήχος από τη κόρνα λήξης της γραμματείας  βρήκε τους Sikamino Bulls να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη στο πρωτάθλημα Development 2 με 34-44 . Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει στους Πίτλιγκερ , Δημητρίου , Τζιγκουνάκη και Ράλλιο , καθώς οι μικροί των Bulls κατάφεραν να ξεδιπλώσουν όλες τις μπασκετικές αρετές που διαθέτουν σαν παίκτες και στις δύο του πλευρές του παρκέ των Άνω Λιοσίων

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Δημητρίου  με 13 πόντους , 5 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κλεψίματα , ενώ για τους ηττημένους ο Σεραφείμ Παπαδιάς  είχε 9 πόντους , 2 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα .

Οι Sikamino Bulls  είχαν  14/35 δίποντα , 4/16 τρίποντα , 4/9 βολές , 46 ριμπάουντ , 8 ασίστ ,  7 κλεψίματα  και 17 λάθη , ενώ οι Melisses  είχαν 12/46 δίποντα , 1/17 τρίποντα , 7/14 βολές , 35 ριμπάουντ , 4 ασίστ , 7 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 14 λάθη .

Melisses(Μπουγιούκος): Στέφανος Μπουγιούκος 2 , Νάνης 7  , Μπάνος 2   , Πάτσης 6  , Κοντοπάνος 3 , Παπαδίας 9  , Αλέξης Μπουγιούκος 5   .

Sikamino Bulls(Πολίτης) : Πίτλιγκερ 4 , Τσιγκουνάκης 6 , Σιδέρης 2  , Πάχης 2 , Γεωργίου 10 , Πολίτης , Δημητρίου 13 , Ράλλιος 4 , Νικολακάκης 3 .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των μικρών των Sikamino Bulls καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !