22/11/2023
Trailers 15 17 17 15 - 64 -
40φεύγα... 8 13 19 19 - 59 -

Τα νιάτα νίκησαν την εμπειρία!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι Trailers έφτασαν τις 4 νίκες στον δεύτερο όμιλο της Development 2 League, επικρατώντας των 40φεύγα... με 64-59. Καλύτεροι ήταν στο πρώτο ημίχρονο οι νικητές, με την ομάδα των Μαρίνη και Κωφού να βγάζει σπουδαία αντεπίθεση διαρκείας στην επανάληψη, υποχωρώντας όμως τελικά στο 4-7.

Βρίσκοντας λύσεις τόσο στο transition όσο και στο set παιχνίδι και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Παπαδόπουλο (7π.), Ζαφρακόπουλο (2π.), Βλάχο (2π.), Τσιλίδη (2π.) και Γ. Σταυριανάκη (2π.), οι Trailers μπήκαν σε θέση οδηγού στα πρώτα λεπτά. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι 40 φεύγα, παρά την προσπάθεια των Μαρίνη (6π.) και Κωφού (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-8.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό και να διευρύνουν το υπέρ τους προβάδισμα, χάρη στα καλάθια των Ζαφρακόπουλου (4π.), Τσιλίδη (4π.), Παπαδόπουλου (3π.), Δέτση (2π.) και Βλάχου (2π.). Στην αντίπερα όχθη, ο Κωφός δημιουργικά και ο Ζαχαριάδης (11π.) εκτελεστικά ήταν εξαιρετικοί και κράτησαν όρθιους τους 40φευγα που πήγαν προς τα αποδυτήρια με -11. Σκορ ημιχρόνου, 32-21.

Μετά την ανάπαυλα οι Trailers, παρότι ξεκίνησαν καλά την τρίτη περίοδο, δέχθηκαν ένα μεγάλο σερί από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο παιχνίδι και αναθάρρησαν σημαντικά. Κωφός (8π.) και Μαρίνης (4π.) πήραν την ομάδα τους από το χέρι και την κράτησαν στο ματς, ενώ από πλευράς γηπεδούχων ο Βλάχος (7π.) ήταν αυτός που ξεχώρισε σε αυτό το σημείο. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-21.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αντεπίθεση των 40φεύγα συνεχίστηκε και το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις, εκεί όπου κάποια κρίσιμα λάθη των φιλοξενούμενων και τα αποθέματα ενέργειας των Trailers έγειραν την πλάστιγγα προς την πλευρά τους. Παπαδόπουλος (5π.) και Βλάχος (4π.) βγήκαν μπροστά, ενώ η συγκινητική προσπάθεια των Μαρίνη (7π.), Σαρακατσιανού (4π.) και Γιαννόπουλου (4π.) δεν αποδείχθηκε αρκετή.

Στο τέλος του αγώνα, οι Trailers είχαν 23/61 δίποντα, 3/15 τρίποντα και 9/16 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 9 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι 40φεύγα είχαν 18/50 δίποντα, 4/14 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Βλάχος με 15 πόντους και double-double, έχοντας 5/16 δίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πέτρος Μαρίνης με 17 πόντους και double-double, έχοντας 6/16 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 3 μπλοκ και κανένα λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Trailers (Αντωνίου) : Αντωνίου, Βερρας 2, Βλάχος 15, Γεωργούντζος 2, Δέτσης, Ζαφρακόπουλος 11 (1), Ζαχαριουδάκης 5 (1), Παπαδόπουλος 17 (1), Πυριόχος, Σταυριανάκης 4, Τσιλίδης 8.

40φεύγα (Μαρίνης) : Αρκούδης 3, Γιαννόπουλος 4, Ζαχαριάδης 11 (1), Κωφός 13 (2), Μαρίνης 17 (1), Παπαθωμάς 4, Σαρακατσιανός 5, Στέφας 2.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε και το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα.