45
Milwaukee Kebabs 7 15 14 7 - 43 -
Lions 17 10 6 12 - 45 -

Τα πέντε λιοντάρια έφαγαν τα Kebabs.

Σε ένα αμφίρροπο ματς που διεξήχθη στο βοηθητικό 6 του ΣΕΦ για την ένατη αγωνιστική του έκτου ομίλου της Development 2, οι Lions επικράτησαν των Milwaukee Kebabs με 45-43. Οι Lions, οι οποίοι είχαν αριθμητικό μειονέκτημα καθώς ήταν μόνο πέντε, πέτυχαν την τέταρτη τους σερί νίκη και ανέβηκαν στο 6-2 και την πέμπτη θέση του ομίλου, ενώ οι Milwaukee Kebabs έπεσαν στο 2-7.
Από την αρχή έδειξαν τις διαθέσεις του οι Lions οι οποίοι με πρωταγωνιστή τον Ανδρόνικο στην επίθεση και τον Ιορδάνου κάτω από τα καλάθια βρέθηκαν στο +10 στα πρώτα οκτώ λεπτά, με 5-15. Η πρώτη περίοδος έληξε 7-17 και σε αυτό το διάστημα ο Ανδρόνικος σκόραρε εννέα πόντους και από τέσσερις ο Καρδιακίδης και ο Ιορδάνου. Για τους Kebabs τέσσερις πόντους σκόραρε ο Ασπράς Π.
Στη δεύτερη περίοδο οι Milwaukee Kebabs εμφάνισαν σημάδια ανάκαμψης και συνδέθηκαν με μεγαλύτερη συχνότητα με το αντίπαλο καλάθι. Έπαιξαν πιο δυνατή άμυνα και επιτέθηκαν με περισσότερη συγκέντρωση. Το ημίχρονο έληξε με 22-27 έχοντας καταφέρει να ρίξουν την διαφορά στο μισό. Ο Αγαλιώτης ήταν ο πρώτος τους σκόρερ με οκτώ πόντους, ενώ για τους Lions επιθετικά ξεχώρισε ο Βασταρδής.
Στην τρίτη περίοδο ξεκίνησαν να κάνουν εμφάνιση τα σημάδια κούρασης των Lions. Έκαναν να σκοράρουν περίπου έξι λεπτά και σε αυτό το διάστημα οι Kebabs είχαν ισοφαρίσει 27-27. Με 14-6 επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο οι Milwaukee Kebabs βρέθηκαν μπροστά με 36-33. Ασπράς Π. με έξι πόντους, Αγαλιώτης και Τσιγκάκος με τρεις έκαστος καλύτεροι των Kebabs.
Στην τετάρτη περίοδο οι Lions με δύο απανωτά τριποντά του Βασταρδή πήραν προβάδισμα τριών πόντων. Με τρίποντο από τον Τσιγκάκο το σκορ πήγε στο 41-41 με 5΄17¨για την λήξη. Ο Καρδιακίδης με δικό του καλάθι έβαλε μπροστά τους Lions 43-45 με 1'28 για το τέλος. Οι Milwaukee Kebabs έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν καθώς δεν σκόραραν στην τελευταία επίθεση τους. Ο Ασπράς Π. έβαλε τέσσερις πόντους και ο Τσιγκάκος τρεις για τους κόκκινους, ενώ για τα λιοντάρια έξι είχε ο Βασταρδής και τέσσερις ο Καρδιακίδης.
Μvp  ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Ιορδάνου με 6 πόντους (3/6 δίποντα), 23 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Από τους αντιπάλους ο Πέτρος Ασπράς με 16 πόντους (4/8 δίποντα και 3/4 βολές), 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη και 2 μπλοκ.
Συνολικά οι Milwaukee Kebabs είχαν 12/43 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 4/5 βολές, 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 13 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι Lions είχαν 17/40 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 2/4 βολές, 39 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 15 λάθη και 1 τάπα.

Milwaukee Kebabs (Καραμαλέγκος): Ασπράς Α. 2, Καραμαλέγκος 3 (1), Αγαλιώτης 13 (2τρ 6ρ), Ανδρέου 3, Ασπράς Π. 16, Τσιγκάκος 6 (2τρ 6ρ), Νεομονιτάκης, Σαμπροβαλάκης (9ρ), Λόης.

Lions (Καραπακλάς): Ανδρόνικος 13 (1), Θεοδοσίου 2 (7ρ), Καρδιακίδης 10, Ιορδάνου 6 (23ρ 4ασ), Βασταρδής 14 (2).
Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως αν και μόνο πέντε οι Lions άντεξαν και κέρδισαν.