05/10/2020
Πι Stoli α 15 18 20 18 - 71 -
L' Ovelha Negra 6 13 18 10 - 47 -

Τα Πιστόλια βρήκαν ρυθμό!

Τα Πιστόλια δεν βρήκαν ιδιαίτερη αντίσταση κόντρα στην πεντάδα της L’ Ovelha Negra και πήραν την δεύτερη νίκη τους με 71-47.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, τα Πιστόλια μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με τον Χάρη Παπαδιονυσίου να πυροβολεί έξω από τα 6,75, προηγήθηκαν με 15-6 με το τέλος της περιόδου. Για την L Ovelha Negra, από 2 πόντους έβαλαν οι Γρηγορόπουλος και Λη.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Λιόλιου να αυξάνει και άλλο την διαφορά της, με τους Βούλγαρη, Παπαδιονυσίου και Κεφαλιανό να ηγούνται στο σκοράρισμα. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 6 πόντους έβαλε ο Βλάχος και 5 ο Γρηγορόπουλος. Το ημίχρονο έκλεισε στο 33-19.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με την διαφορά σε αρκετά υψηλά επίπεδα, ο ρυθμός της αναμέτρησης αυξήθηκε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις επιθετικά. Αυτό αποτυπώνεται και στο υψηλό 20-18 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Πιστολιών, που είδαν τον Χάρη Παπαδιονυσίου να σημειώνει άλλους 6 πόντους με 2 τρίποντα. Για την L’ Ovelha, 6 πόντους σημείωσε ο Γρηγορόπουλος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα Πιστόλια με την εμπειρία τους διαχειρίστηκαν με άνεση την διαφορά τους και πήραν μία άνετη νίκη με 71-47 στο κλειστό της Ανθούσας, παίρνοντας την δεύτερη νίκη τους στο Basketaki Cup. 10 πόντους σημείωσε ο Κεφαλιανός για τους «μαύρους», ενώ 6 με δύο τρίποντα σημείωσε ο Παπακωνσταντής.

MVP της αναμέτρησης ψηφίστηκε ο Γιάννης Κεφαλιανός με 16 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Γρηγορόπουλος με 13 πόντους, 17 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 7 κλεψίματα και 6 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 31/77 εντός πεδιάς, 6/23 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα, έκαναν 21 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι ηττημένοι είχαν 18/74 εντός πεδιάς, 4/23 τρίποντα και 7/16 βολές. Πήραν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα κι έκαναν 16 λάθη.

Πιστόλια (Λιόλιος): Αντωνίου 2, Ντάσκαρης 6, Τζαβάρας 17, Γιαννουλάκης 2, Παπαδιονυσίου Χ 15, Παπαδιονυσίου Δ, Βούλγαρης 13, Κεφαλιανός 16.

L’ Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Βλάχος 12, Παπακωνσταντής 11, Σηφακάκης 7, Γρηγορόπουλος 13, Λη 4.

Τι μας άρεσε: Η δυναμική επιστροφή του Κεφαλλιανού!