17/01/2020
Πι Stoli α 16 15 6 11 - 48 -
Athens Pistols 9 6 8 15 - 38 -

Τα Πι Stoli A πυροβολούσαν καλύτερα!

Το βράδυ της Τετάρτης 15, Ιανουαρίου στο κλειστό γήπεδο του Seven, τα Πιστόλια πιο εύστοχα και πιο συγκεντρωμένα από τους Athens Pistols, επικράτησαν με 48 – 38 συνεχίζοντας την ξέφρενη πορεία τους.

Ο Μπερντέλης με τρίποντο άνοιξε το σκορ του αγώνα, όμως Ρ. Ιωαννίδης, Λιόλιος και Κεφαλιανός έγραψαν το 7 – 3. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με Μπαλωμένο, Μπερντέλη και Πατρώνη έβρισκαν επιθετικές λύσεις, όμως τα Πιστόλια με 6 πόντους του Βούλγαρη και τρίποντο του Ρ.Ιωαννίδη διαμόρφωσαν το υπέρ τους 16-9.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι Pistols μείωσαν με Καρνάβα και Κόκκαλη, αλλά στη συνέχεια τα Πιστόλια δυνάμωσαν πολύ την άμυνα τους, έκαναν 6 λεπτά να δεχτούν καλάθι και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με 7 πόντους του Κεφαλιανού,τρίποντα από Λιόλιο, Λαδά και καλάθι με τον Ρ. Ιωαννίδη εκτόξευσαν την διαφορά στους 14(37 – 23.).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 0 – 6 για τους Pistols με Πατρώνη(4) και Κόκκαλη, ενώ οι γηπεδούχοι που είχαμε εφτά ολόκληρα λεπτά να πετύχουν πόντο έσπασαν το ρόδι με Ιωαννίδη και Κεφαλιανό(34 – 21.). Ο Κόκκαλης πέτυχε ένα δίποντο για τους φιλοξενούμενους και ο Λιόλιος με τρεις συνεχόμενες βολές διαμόρφωσε το 37 – 23.

Μέχρι τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου τα Πιστόλια με Γ. Ιωαννίδη, Λιόλιο και Ντάσκαρη ανέβαζαν την διαφορά, ενώ στο αντίπαλο στρατόπεδο Καρνάβας, Τριανταφύλλου, Βρυώνης και Πατρώνης(4) μείωσαν σε 45 – 35.Στο ενάμιση λεπτό που απέμενε για την λήξη του αγώνα Ρ. Ιωαννίδης, Βούλγαρης με βολές από την μία και Μπαλωμένος με τρίποντο από την άλλη διαμόρφωσαν το τελικό 48 – 38.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Ιωαννίδης με 5 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Πατρώνης με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Συνολικά τα Πιστόλια είχαν 12 – 39 δίποντα, 5 – 18 τρίποντα, 9 – 13 βολές, κατέβασαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 23 λάθη. Οι Pistols είχαν 10 – 40 δίποντα, 4 – 21 τρίποντα, 6– 9 βολές, κατέβασαν 28 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Πistoliα(Λιόλιος): Ντάσκαρης 2, Ρ. Ιωαννίδης 8 (7ρ.), Γ. Ιωαννίδης 5 (8ρ.), Λιόλιος 10 (8ρ.), Βούλγαρης 8 (7ρ.), Κεφαλιανός 10 (9ρ.), Λαδάς 3, Κοσμάς 2.

Athens Pistols(Μπαλωμένος): Μπαλωμένος 5, Μπερντέλης 5, Καρνάβας 5(7ρ.), Πατρώνης 10, Μανώλης, Κόκκαλης 8, Βρυώνης 3, Τριανταφύλλου 2(3κλ.).

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο των Πιστολιών!