17/05/2023
Retro Pacers 12 4 7 10 - 33 -
Blastiakos 38 20 25 24 - 107 -

Τα σάρωσε όλα ο Blastiakos!

Συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις του έδωσε χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall ο Blastiakos, καθώς μετά την κατάκτηση της Development League, συνέτριψε με 33-107 τους Retro Pacers και έκανε το 3/3 στον δεύτερο όμιλο της Summer Evolution League!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Blastiakos στο παιχνίδι, καθώς μπήκε στο ματς με αέρα πρωταθλητή και με 16 πόντους του Μόκκα, 11 του Θεοδωρομανωλάκη και 11 του Σωτηρίου, έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 26 (!) πόντων, 12-38. Ο Κουτσουρής με 5 πόντους, ο Hu με 4 και ο Χριστοδούλου με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι μπλε συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με 7 πόντους του Γεροντάκη, 5 του Μόκκα και 4 του Θεοδωρομανωλάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 42 πόντων, 16-58. Λίγα πράγματα και στο δεύτερο δεκάλεπτο για τους Retro Pacers, με τους Κουτσουρή και Hu να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν με 10 νέους πόντους του Σωτηρίου, δύο τρίποντα του Μόκκα, 4 πόντους του Γεροντάκη και τρίποντο του Steve, οι πρωταθλητές έφτασαν στο +60, 23-83! Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι γηπεδούχοι να μαζέψουν κάπως την διαφορά, με τους Κουτσουρή, Αναγνωστόπουλο και Χριστοδούλου να βρίσκουν στόχο. Σκορ τρίτης περιόδου 23-83!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τον Blastiako να επικρατεί με 33-107, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μόκκα, Θεοδωρομανωλάκη και Γεροντάκη. Για τους Retro Pacers στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κουτσουρής και Χριστοδούλου.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/13 βολές, 8/39 δίποντα και 4/34 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 4/10 βολές, 29/46 δίποντα και 15/40 τρίποντα. Μάζεψαν 66 ριμπάουντ, μοίρασαν 35 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 κόψιμο.

Πολυτιμότερος των Retro Pacers ο Hu με 6 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 2/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp για τον Blastiako ο Μόκκας με 33 πόντους, έχοντας 6/8 βολές και 7/16 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη.

Retro Pacers (Αναγνωστόπουλος): Hu 6, Ιωαννίδης, Αναγνωστόπουλος 2, Ζήσης, Καζαφέρης, Κουτσουρής 17 (2), Χριστοδούλου 8 (2)

Blastiakos (Γεροντάκης): Μόκκας 33 (7), Steve 2, Γεροντάκης 16 (3), Θεοδωρομανωλάκης 31 (2), Σωτηρίου 21 (2), Φραγκιαδάκης 2, Russell 2

Τι μας άρεσε: Οι 35 ασίστ που μοίρασε ο Blastiakos, ισοφαρίζοντας την δεύτερη καλύτερη επίδοση στα 10 χρόνια ζωής του Basketaki!