16/03/2022
West Kings 20 22 25 16 - 83 -
Limoges 24 18 8 24 - 74 -

Τα  συνηθισμένα από τους West Kings!

Με την ομάδα του Μαρφαντά να τρέχει έξυπνα το γήπεδο όταν η Limoges άρχισε να… ξεμένει από δυνάμεις, οι Kings έφτασαν στη δίκαιη νίκη με το τελικό 83-74, σε μια αναμέτρηση με όμορφες φάσεις και μπόλικο επιθετικό ταλέντο!

Ο Γεωργούσης (2) ήταν… καλά και με δύο τρίποντα και τη βοήθεια του φορμαρισμένου Φωτόπουλου έβαλαν τους Βασιλιάδες μπροστά στο σκορ στα μέσα της πρώτης περιόδου, με τους Παπαδόπουλο και Καρτσωνάκη (3) να απαντούν και να δηλώνουν παρών, η πρώτη περίοδος έληξε στο 20-24 για Limoges.

O Δαβιλάς προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα με την ικανότητά του στο ένας εναντίον ενός, τα κατάφερε και κρατούσε την παρέα του Ευριπιώτη μπροστά στο σκορ, με τους Σταυρούλη και Σταματόπουλο να αποτελούν το αντίπαλο δέος και να ξεχωρίζουν σε ένα δεκάλεπτο γεμάτο πάθος, ένταση, δυνατές μονομαχίες, με το ημίχρονο κλείνει στο 42-42.

Με τον Κυρμίζογλου να μπαίνει με αύρα… σκόρερ  στο παρκέ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τον Γεωργούση να ακολουθεί σε απόδοση. Η εντολή του coach Μαρφαντά για παιχνίδι σε γρήγορο τέμπο με τον Σταυρούλη σε ρόλο δημιουργού ταίριαξε… γάντι στους Kings, οι οποίοι άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ στο 67-50 για τρίτο δεκάλεπτο.

One man show η… κατάσταση για Limoges, με τον Δαβιλά να είναι επιθετικός και να προσπαθεί να γυρίσει μόνος του ένα φαινομενικά χαμένο παιχνίδι, με τους Kings όμως στα τελευταία λεπτά να είναι σοβαροί δεν είχαμε κάποια “τρελή” ανατροπή, με το τελικό σκορ να είναι το 83-74 για το… τρένο του Μαρφαντά!

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Γεωργούσης με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Limoges ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Δαβιλάς με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 26/48 δίποντα, 10/26 τρίποντα, 1/4 βολές, 46 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα μπλοκ και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/40 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 5/11 βολές, 29 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 6 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς) : Παναγιωτάκης 2, Κυρμίζογλου 6, Γεωργούσης 28, Τσεμπέρης 3, Βήττας 20, Αναστόπουλος 2, Σταματόπουλος 11 (17 ριμπ.), Φωτόπουλος 4, Σταυρούλης 7 (12 ασ.)

Limoges (Ευριπιώτης) : Ρώης 5, Δαβιλάς 21, Καρτσωνάκης 21, Σταμάτης 2, Παπαδόπουλος 19, Σαμπάνης 6.

Τί μας άρεσε : Πολλές οι όμορφες ατομικές ενέργειες!