24/11/2019
Peristeri Trelleborg 8 10 10 25 - 53 -
Basket Maniacs 6 17 18 19 - 60 -

Τα ‘βαλαν και ησύχασαν οι Maniacs!

Οι Basket Maniacs πήραν τη δεύτερη νίκη τους στον τρίτο όμιλο της Development League (2-2), αφού έβαλαν τα τριποντάκια τους όταν έπρεπε, πήραν διαφορά μέχρι και 15 πόντων και στο τέλος χαλάρωσαν, βλέποντας την Peristeri Trelleborg να πλησιάζει, αλλά να μην φτάνει σε ανατροπή, μένοντας στο 1-3 που έφερε πάλι μια εσωτερική… ανακατωσούρα!

Το ξεκίνημα του ματς ήταν μοιρασμένο, με τους «Μάνιακς» να ευστοχούν στο πρώτο τρίλεπτο και να παίρνουν το πάνω χέρι με 0-6 από τα σουτ των Negrin, Στενάκη, Δημητριάδη, αλλά την Τρέλεμποργκ να απαντάει άμεσα με τους Δαλέζο, Δρακόπουλο, Παύλου και να γυρίζει το σκορ στο 8-6 του δεκαλέπτου.

Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που οι «πορτοκαλί» πήραν το προβάδισμα, αφού οι «κοκκινομπλέ» στη δεύτερη περίοδο ήταν πιο αποτελεσματικοί και οι Γαλληρόπουλος, Νούκας, Κωστόπουλος και Καλαμιώτης έκαναν το 18-23 του ημιχρόνου, έχοντας από πλευράς γηπεδούχων τον Τύρο να βάζει 8 πόντους (δύο τρίποντα κι ένα δίποντο), αλλά να μην αρκούν για να τους κρατήσουν μπροστά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο έπαιξαν σημαντικό ρόλο τα τρία τρίποντα των Maniacs, με τους Νεγρίν, Κωστόπουλο, Καλαμιώτη οι οποίοι «πυροβόλησαν» από την περιφέρεια, να παίρνουν βοήθειες και από Δημητριάδη, Γαληρόπουλο και να κλείνουν το 30ο λεπτό στο 27-41, ενώ οι Περιστεριώτες είχαν θέματα στην άμυνα και σκόραραν μόνο με δίποντα από Δαλέζο, Τσίντζα, Δρακόπουλο, Τάτση.

Καλαμιώτης, Κωστόπουλος και Negrin ευστόχησαν πίσω από τα 7 μέτρα και στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, κάτι που τους έφερε στο +15 (39-54 στο 35’), οπότε όσες προσπάθειες και να έκαναν οι «πορτοκαλί», δεν τους βγήκαν σε καλό, με το 52-60 να δίνει τη νίκη στους «κοκκινομπλέ» και να φέρνει εκνευρισμό στην ομάδα του Καραδενιζλή.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Βασίλης Καλαμιώτης με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ και 2 κλεψίματα, ενώ από την Τρέλεμποργκ ξεχώρισε ο Γιάννης Τύρος με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι Περιστεριώτες είχαν 11/31 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 7/17 βολές, 41 ριμπάουντ (12-29), 7 ασίστ, 11 κλεψίματα, 19 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «Μάνιακς» να τελειώνουν το ματς με 12/31 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 9/13 βολές, 35 ριμπάουντ (5-30), 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 19 λάθη και 4 μπλοκ.

Peristeri Trelleborg (Καραδενιζλής): Δρακόπουλος 14 (4), Τύρος 13 (3), Δαλέζος 10, Παύλου 10 (1), Τάτσης 3, Τσίντζας 3, Παπαϊωάννου, Βαγενάς, Καρκατσέλης, Σταυρόπουλος, Δασκαλάκης

Basket Maniacs (Καλαμιώτης): Κωστόπουλος 17 (4), Negrin 14 (2), Καλαμιώτης 12 (3), Γαλληρόπουλος 6, Δημητριάδης 6, Στενάκης 3, Νούκας 2, Πισκουλιάν

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η ψυχραιμία των Μάνιακς στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με άλλα τέσσερα τρίποντα ξέφυγαν και διαχειρίστηκαν ένα δύσκολο ματς, καλύτερα απ’ ό,τι φαινόταν στην αρχή του.