20/09/2023
Alpinists BC 8 9 13 16 - 46 -
Λύκοι 6 10 12 7 - 35 -

Τα βρήκαν σκούρα οι Αλπινιστές!

Βράδυ Τετάρτης στο κλειστό της Ζωφριάς, για τον 17ο όμιλο του Basketaki Cup, οι Αλπινιστές τα βρήκαν δύσκολα για 33 λεπτά απέναντι στους σκληροτράχηλους Λύκους και στηριζόμενοι στις περισσότερες δυνάμεις και στο καθαρό μυαλό που είχαν στο κρίσιμο τελευταίο πεντάλεπτο, έφτασαν δύσκολα στην νίκη με 46 – 35.

Οι ομάδες μπήκαν με διάθεση στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν όμως νευρικές και άστοχες. Οι Λύκοι με καλή άμυνα, γρήγορες επιστροφές και τρία καλάθια από Σάββα, Κούβελα και Ιατρού, ξέφυγαν 0 – 6 στο πρώτο πεντάλεπτο, με τους Αλπινιστές να ισορροπούν το ματς στην συνέχεια και με πρώτο βιολί τον Νεαμονιτό με 4 και καλάθια από Κυριακίδη και Μαγκανιάρη, να προσπεράσουν με 8 – 6.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε πανομοιότυπη εικόνα με το πρώτο, με τις άμυνες να είναι πρωταγωνίστριες και τις δύο ομάδες να σκοράρουν με το σταγονόμετρο. Η ομάδα του Σάββα είχε φέρει το παιχνίδι ακριβώς εκεί που ήθελε δηλαδή σε χαμηλό τέμπο κόβοντάς τον ρυθμό των πιο γρήγορων Αλπινιστών και κρατούσε προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια του , με σημείο αναφοράς τον Νίτσικα στις δύο ρακέτες και τον Ιατρού να ακολουθεί με 4 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι ασπρόμαυροι δεν κατάφεραν να παίξουν στο μοτίβο που θέλουν, όμως βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με Καββαδία, Μαγκανιάρη, Κυριακίδη και Νεαμονιτό, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 17-16.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, οι Αλπινιστές με τον Παπαντωνίου να πετυχαίνει δύο γρήγορα τρίποντα έδειχναν να ξεκολλούν στο σκοράρισμα , όμως η άμυνα των Λύκων και το επιθετικό κρεσέντο του Ιατρού που απάντησε με 6, έφεραν και πάλι το ματς σε απόσταση αναπνοής. Στην συνέχεια το σύνολο του Μαρούδη κατάφερε να τρέξει ένα μίνι σερί με μπροστάρη και πάλι τον Νεαμονιτό με 4 πόντους, όμως οι σκληροτράχηλοι Λύκοι με τον Σάββα να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα, μείωσαν και πάλι στο καλάθι(30-28).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η κούραση των μεγαλύτερων ηλικιακά Λύκων ήταν εμφανής ειδικά στο τελείωμα των φάσεων που δεν είχαν καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι με το δίδυμο Ποντίκα με δύο τρίποντα και Παπαντωνίου με 4 πόντους να βγαίνουν μπροστά στο κατάλληλο σημείο, να παίρνουν πλέον τα ηνία της αναμέτρησης, με το τελικό 46 – 35 να είναι και το τελικό σκορ.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Παπαντωνίου με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Νίτσικας με 6 πόντους, 15 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Αλπινιστές είχαν 14 / 50 δίποντα, 4 / 20 τρίποντα, 6 / 12 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη. Οι Λύκοι είχαν 10 / 39 δίποντα, 2 / 11 τρίποντα, 9 / 16 βολές, κατέβασαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 25 λάθη.

Αλπινιστές(Μαρούδης): Καββαδίας 4, Κυριακίδης 4, Μαγκανιάρης 4, Νεαμονιτός 10, Παπαντωνίου 11(11ρ.), Ποντίκας 6, Γούλας 2.

Λύκοι(Σάββας): Ιατρού 14, Καρακώστας, Καχριμάνης, Κουρούβανης 4, Κούβελας 2(12ρ.), Σάββας 5(7ρ.), Χαροκόπος 4, Νίτσικας 6(15ρ.).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή αντίσταση των Λύκων για 33 αγωνιστικά λεπτά.