14/12/2021
Beerokoillers 7 3 11 16 10 47 -
Friends 8 8 10 11 2 39 -

Τα… χρειάστηκαν οι Beerokoillers !

Στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 , οι Beerokoillers πέτυχαν την έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα , καθώς επιβλήθηκαν  στο έξτρα πεντάλεπτο των αξιόμαχων Friends με 47-39 .

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε εξαιρετική μέρα tτον Αλέξανδρο Νεοφύτου, καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες, κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ των Μελισσίων , 5-2 και 5-4 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και με ένα επιμέρους 2-4 να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με έναν πόντο διαφορά , 7-8 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού ο Δομήνικος Διαμαντής και η παρέα του με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πέρασαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση μπροστά με πέντε πόντους διαφορά , 9-14 , με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με 10-16  .

Στη τρίτη περίοδο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές , καθώς οι εκπληκτικοί Friends συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , έλεγξαν τα ριμπάουντ και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους με την διαφορά στο τέλος της περιόδου να αγγίζει τους πέντε πόντους , 21-26 ,   .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κρατούν τα ηνία στο σκορ , 26-29 ,οι Beerokoillers αντέδρασαν και με τον Νεοφύτου να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση πέρασαν μπροστά με τρεις , 37-34 , για να έρθει ο Διαμαντής-Μπαλάσκας και με ένα εύστοχο σου έξω από τη γραμμή των 6.75 , να στείλει την αναμέτρηση στο έξτρα πεντάλεπτο . Εκεί μίλησε η ποιότητα των παικτών των γηπεδούχων , οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν  τόσο τη κούραση των αντιπάλων τους , όσο και την καταπληκτική τους άμυνα ,με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν την έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα της Development 2 με 47-39 .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Νεοφύτου με 19 πόντους , 14 ριμπάουντ ,  2 κλεψίματα και 1 κόψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Δομήνικος Διαμαντής Μπαλάσκας είχε 9 πόντους , 4 ριμπάουντ  και 2 κλεψίματα  .

Οι Beerokoillers είχαν  11/44 δίποντα , 5/21 τρίποντα , 10/23 βολές , 44 ριμπάουντ ,  5   ασίστ ,  9 κλεψίματα , 2 κοψίματα και 8 λάθη , ενώ οι Friends είχαν 10/45 δίποντα , 5/17 τρίποντα , 4/9 βολές , 50 ριμπάουντ , 7 ασίστ , 5 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 15 λάθη .

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Κοσμαδάκης 16  , Παπαδημητρίου  , Παπανικολάου 1 , Λιακόπουλος 12 , Μανδηλαράς 1 , Τζιτζικαλάκης  , Κατσίκης  , Νεοφύτου 13 , Καλαμαράς 4  .

Friends (Διαμαντής Μπαλάσκας) : Βόσσος 4 , Μπραδάκης 4 , Μεγρέμης 4  , Σχοινοπλοκάκης 7 , Διαμαντής Μπαλάσκας 9 , Μόλχο 11  .

Τι μας άρεσε : Το σασπένς που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης !