28/09/2020
Gourmedistas 15 9 11 15 - 60 -
Brazzerzz Beachterzz 20 12 8 12 - 52 -

Τα χρειάστηκαν οι Gourmedistas απέναντι στους Brazzerzz Beachterzz

Στο κλειστό του seven sports club πραγματοποιήθηκε η αναμέτρηση  Gourmedistas-Brazzerz beachtrezz , για τη διοργάνωση του basketaki cup , με τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν τελικά μια δύσκολη νίκη με 60-52 .

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε στους Brazzerzz , όπου με ηγέτη τον  Γιάννη Χαμηλό , με 8 πόντους , και τον Ευασταθόπουλο να ακολουθεί με 5 έκλεισαν τη πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 15-20 . Από τους Gourmedistas ξεχώρισαν οι Μπάρλας και Μαυράκης με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα.

Στη δεύτερη περίοδο έγινε πραγματική μάχη ανάμεσα στις δυο ομάδες . Οι σκληροτράχηλοι Brazzerzz προηγήθηκαν με 26-32 , 2.52 πριν το τέλος του δεκαλέπτου , αλλά οι Gourmedistas με ένα σερί 8-0 , έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 34-32 .

Η 3η περίοδος ξεκίνησε με 5 σερί πόντους των γηπεδούχων , με ένα τρίποντο του Αναστασόπουλου και ένα δίποντο του Σαΐτη , δίνοντας τους το  προβάδισμα με 39-32 , στο 22 της αναμέτρησης . Κάθε φορά , που οι φιλοξενούμενοι πλησίαζαν , οι Gourmedistas ειχαν απάντηση , με αποτέλεσμα , να παραμείνουν σε θέση οδηγού με σκορ 45-40 . Σαΐτης με 4 πόντους και Αναστασόπουλος με 5 , ήταν οι καλύτεροι των γηπεδούχων  σ αυτό το διάστημα ,  ενώ οι Μανωλάτος , Ζώτος ,Δημητριάδης , και Δριβάκος πέτυχαν από 2 , βοηθώντας την ομάδα τους  να παραμείνει κοντά στο σκορ .

Στο τέταρτο δεκάλεπτο , οι φιλοξενούμενοι έφτασαν δυο φορές πολύ κοντά στο σκορ. Τη πρώτη , μείωσαν στο ένα καλάθι , 46-45,  με 5 ισάριθμους πόντους του Ζώτου , 8.06 πριν το τέλος . Οι γηπεδούχοι απάντησαν , με ένα σερί 6-0 , κάνοντας το 52-45. Οι Bruzzerzz μείωσαν εκ νέου στους 3, 52-49 , με τους Gourmedistas να  εκμεταλλεύονται τόσο τη ποιότητα όσο και την εμπειρία τους ως ομάδα και να φτάνουν τελικά στη νίκη με 60-52.

Μ.V.P του αγώνα ήταν ο εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση  Γιάννης Μαυράκης . Ο σέντερ των γηπεδούχων πέτυχε 9 πόντους ενώ  μάζεψε 14 ριμπάουντ  . Από τους ηττημένους , που τους αξίζουν συγχαρητήρια ,  διότι δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι , ξεχώρισε ο Παναγιώτης Χαμηλος με 20 πόντους .

Συνολικά οι Gourmedistas είχαν 13/31 δίποντα , 4/19 τρίποντα , 22/30 βολές, 43 ριμπάουντ , 8 ασιστ , 4 κλεψίματα  ενώ υπέπεσαν σε 14 λάθη . Οι τυπικά φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους είχαν 13/35 δίποντα , 6/36 τρίποντα , 8/16 βολές , 36 ριμπάουντ , 12 ασιστ , 9 κλεψίματα και 7 λάθη .

Gourmedistas : (Σαΐτης) , Αναστασόπουλος 7 , Γιούργας 17 , Καλοχριστιανάκης 3 , Σαΐτης 15 , Φωτόπουλος , Μαυράκης 9 , Μπαρλάς 9 .

Brazzerzz Beachterzz : (Δημητριάδης) , Ζώτος 7 , Κωνσταντής 3 , Βγενόππουλος , Ευσταθόπουλος 5 , Χαμηλός 21 , Δριβάκος 4 , Δημητριάδης 6 , Βγενόπουλος , Χαΐτος 2 , Μανωλατος 4 .

Τι μας άρεσε : Οι δυνατές και άκρως μπασκετικές μονομαχίες των σέντερ των δυο ομάδων , Γιάννη Μαυράκη και Φώτη Δριβάκου .