22/02/2022
Κλειώ 13 17 6 7 - 43 -
Kill Beer 16 9 11 15 - 51 -

Τα χρειάστηκαν οι Kill Beer!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Development 2 οι kill Beer πέτυχαν την έκτη νίκη στην διοργάνωση, καθώς η Κλειώ υπέκυψε στην ανωτερότητα τους με σκορ 43-51.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν  να έχουν σε καταπληκτική μέρα τον Φώτη Αποστολόπουλο, αφού βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλε σπουδαίες άμυνες, μοίρασε ασίστ , κυριάρχησε στους αιθέρες και σκόραρε σε καίρια χρονικά σημεία τελειώνοντας την αναμέτρηση με 13 πόντους ενεργητικό του.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Ναλμπαντούδη  πήραν τα ηνία στο σκορ, 4-7 και 6-9 , με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με τρεις πόντους διαφορά, 13-16 . Πρώτο σκόρερ των νικητών  ήταν ο Αποστολόπουλος με 9 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Καλαλής είχε 3 .

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε  ολοκληρωτικά στον Αμπατζή και τη παρέα του , αφού με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα βρέθηκαν στο συν εφτά , 24-17, οι BBC αντέδρασαν μειώνοντας στους 2 , 24-22, για να έρθει νέα απάντηση των γηπεδούχων και με ένα  υπέρ τους επιμέρους σκορ 6-3 να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο συν πέντε , 30-25 . Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Αποστολόπουλος με 5 πόντους, ενώ οι Καστανιώτης και Καλαλής είχαν από 4 .

Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Δημήτρη Αμπατζή άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς που χώριζε τις δύο ομάδες στους εφτά πόντους, 36-29 , με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν ένα εντυπωσιακό 0-7 και να κλείνουν την προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 36-36 . Πρώτοι σκόρερ ήταν οι Τσοκάντας και Αποστολόπουλος με τρεις πόντους, ενώ ακριβώς τους ίδιους είχε ο Καστανιώτης .

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν  στους αιθέρες και σκόραραν με όλους τους πιθανούς τρόπους  με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μία δύσκολη και συνάμα σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 με σκορ 43-51 .

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Φώτης Αποστολόπουλος με 13 πόντους , 2 ασίστ , 3 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ , ενώ ο Σταμάτης Κατσάτος είχε 10 πόντους , 5 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 3 κλεψίματα .

Οι Kill Beer είχαν 15/52 δίποντα , 4/14 τρίποντα , 9/19 βολές , 45 ριμπάουντ , 8 ασίστ ,10 κλεψίματα , 4 κοψίματα και 11 λάθη , ενώ η Κλειώ είχε 16/48 δίποντα , 3/8 τρίποντα , 2/8 βολές , 34 ριμπάουντ ,7 ασίστ , 10 κλεψίματα , 1 κόψιμο και 18 λάθη .

Κλειώ(Αμπατζής):Αμπατζής 4 , Καστανιώτης 9 , Πασχάλης , Μητρόπουλος 8 , Κατσάτος , Τσιώλος 4 , Καλαλής 8.

Kill Beer(Γεωργιόπουλος): Γεωργιόπουλος 1, Βραχάτης 2 , Ναλμπαντούδης 9 , Μπακάλης 5 , Παντελόπουλος 10 , Τσοκάντας 11 , Αποστολόπουλος 13 , Κουκουτσέλος .

Τι μας άρεσε : Το πάρτυ που έστησε καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ο Φώτης Αποστολόπουλος .