15/03/2022
Gerakas Hawks 4 12 13 7 - 36 -
Somalia Pirates 7 15 11 5 - 38 -

Τα χρειάστηκαν οι Σομαλοί Πειρατές!

Στο κλειστό των Μελισσίων  για το πρωτάθλημα της Master League , οι Σομαλοί Πειρατές  πραγματοποίησαν μια σπουδαία  νίκη στη προσπάθεια που κάνουν για την κατάληψη μιας εκ των θέσεων που οδηγεί στα Playoff  , καθώς έκαμψαν την αντίσταση των Gerakas Hawks με σκορ 36-38   .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιάννη Ρόζα , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , κυριάρχησε στους αιθέρες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 9 πόντους στο ενεργητικό του .

Η πρώτη στροφή της αναμέτρησης δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας όσον αφορά το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες . Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι  πήραν το προβάδισμα στο σκορ  , 2-0 , με τους παίκτες του κόουτς Βελιβασάκη να πραγματοποιούν ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 2-7 και να κλείνουν τη περίοδο στο συν τρια , 4-7  . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν ο Μαυράκης  με 3 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη οι Πικάσης και Τζελέπης  πέτυχαν απο 2 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι Σομαλοί άνοιξαν τη ψαλίδα της διαφοράς που χώριζε τις δύο ομάδες στους έξι πόντους , 12-18 , ο Πικάσης και η παρέα του μείωσαν στο καλάθι , 16-18 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να δείχνει το 16-22 υπέρ των Πειρατών . Οι Νικολουζάκης και Ρόζας πέτυχαν από 6 πόντους , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Γκόρος  .

Στη τρίτη περίοδο φιλοξενούμενοι  διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ , 19-25 και 22-27 , ενώ έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων , 29-33  . Ο Μαυράκης πέτυχε 5 πόντους , ενώ 9 είχε ο Τοπούζογλου .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Hawks πήγαν να κλέψουν τη νίκη  , καθώς πέρασαν σε θέση οδηγού για δεύτερη  φορά στην αναμέτρηση , 34-33 , οι Σομαλοί επανέκτησαν το προβάδισμα , 34-36 και 36-38 , με τον Γκόρο να χάνει μεγάλη ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του μια τεράστιας σημασίας νίκη , καθώς στην εκπνοή του αγώνα αστόχησε σε σουτ τριών πόντων με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν την ένατη νίκη στο πρωτάθλημα της Master League με σκορ 36-38 . Ο ρόζας πέτυχε 3 πόντους , ενώ 7 είχε ο Γκόρος

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Ρόζας  με 9 πόντους , 16 ριμπάουντ ,  και 1 κόψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Τοπούζογλου είχε 9 πόντους , 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο .

Οι Σομαλοί Πειρατές είχαν 10/32 δίποντα , 5/29 τρίποντα , 3/14 βολές , 48 ριμπάουντ , 6 ασίστ ,  2 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 8 λάθη , ενώ οι Gerakas Hawks είχαν 7/30 δίποντα , 4/29 τρίποντα , 10/14 βολές , 36 ριμπάουντ , 2 ασίστ , 8 κλεψίματα , 2 κοψίματα  και 5 λάθη .

Gerakas Hawks (Πικάσης): Πικάσης 3 , Αβαράκης , Τζελέπης 2 , Σαρακήνος 2 , Τοπούζογλου 9 , Κατσουμάκης 2 , Βουλουμάνος 3 , Γκόρος 15  .

Σομαλοί Πειρατές (Βελιβασάκης) : Νικολουζάκης 6 , Ντούλης 3 , Ρεγκούζας 5 , Σταματέας , Μαυράκης 11 , Ρόζας 9 , Παπαδόπουλος 2 , Πατίδης 2 .

Τι μας άρεσε :Τα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης !