15/10/2022
Reddicolo 10 19 6 17 - 52 -
Pitbulls BC 12 13 9 10 - 44 -

"Τα χρειάστηκε".... αλλά νίκησε το Reddicolo!

Στο Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development2, το Reddicolo κατάφερε να παραμείνει αήττητο για ακόμη μία αγωνιστική, καθώς έστω και δύσκολα επιβλήθηκε των Pitbulls με σκορ 52-44.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έχοντας ως απόλυτους πρωταγωνιστές, τους Φεντιούκοβ(2π) και Γιαννόπουλο(4π), πέτυχαν 6 αναπάντητους πόντους. Οι Pitbulls συνέχισαν να οδηγούν το ματς, με την διαφορά να φτάνει και στο +9(3-12). Η αντίδραση της παρέας του Ράδου δεν άργησε να έρθει, καθώς με όπλο της την άμυνα, αλλά και τους Ποντικό(4π) και Ράδο(1π) να ηγούνται των προσπαθειών της, έκλεισε τη περίοδο στο -2(10-12). Πρώτος σκόρερ των νικητών σε αυτό το διάστημα ήταν ο Ποντικός με 5 πόντους, ενώ 4 είχε ο Γιαννόπουλος για τα "Σκυλιά" .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού τα Pitbulls διατήρησαν αρχικά το προβάδισμα στο σκορ, με βραχεία κεφαλή(17-18). Στα μέσα της περιόδου η ομάδα του Μακρή προχώρησε σε ένα επιμέρους σερί 6-0 και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 4 πόντων(29-25).Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Ράδος τελείωσε το δεκάλεπτο έχοντας 11 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ ο Πανταζόπουλος είχε 5 .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι, με τον αγαθό γίγαντα Φεντιούκοβ(6π) να ξεδιπλώνει στο παρκέ του Basketaki Arena όλες τις πτυχές του αδιαφισβήτητου ταλέντου του, ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ(31-34) . Το Reddicolo αντέδρασε για μία ακόμα φορά και με ενα μικρό σερί 4-0, έκλεισε τη προτελευταία στροφή στο +1(35-34). Οι Τζαφόλιας,, Μαφίδης και Ράδος πέτυχαν από 2 πόντους, ενώ ο Φεντιούκοβ είχε 6 .

Το τελευταίο δεκάλεπτο θύμιζε, εν πολλοίς, αγώνα πυγμαχίας, με το ένα χτύπημα να διαδέχεται το άλλο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο(42-41) και με καλάθι του Φεντιούκοβ προσπέρασαν εκ νέου(42-43). Οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο σαν να ξύπνησαν από λήθαργό και με ένα εκπληκτικό σερί 10-1, έφτασαν στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Ράδος, με 17 πόντους, 12 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Βαλεντίν Φεντιούκοβ είχε 16 πόντους, 21 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα.

Το Reddicolo είχε 12/42 δίποντα , 6/30 τρίποντα, 10/15 βολές, 43 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 16 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/41 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 5/16 βολές, 49 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη .

Reddicolo(Θειακούλης): Τζαφόλιας 2, Θειακούλης 4, Ράδος 17, Ποντικός 13, Μαφίδης 11, Κυρίτσης 5.

Pitbulls(Σιγάλας) : Λάιος, Πανταζόπουλος 11, Λεβάντης 1, Φεντιούκοβ 16, Κόττης, Σιγάλας 6, Γιαννόπουλος 6, Bullari 4.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Ράδου και Φεντιούκοβ!