17/03/2024
Los Abeles Fakers 13 10 11 12 - 46 -
AlsoupoLions 11 18 14 8 - 51 -

Τα χρειάστηκε στο τέλος, αλλά η πεντάδα έφυγε νικήτρια!

Αν και μόλις πέντε, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν τη 18η νίκη τους (18-6) στο τελευταίο τους ματς στη κανονική διάρκεια, καθώς δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να ολοκληρώσουν την αντεπίθεσή τους στα τελευταία λεπτά. Οι Los Abeles Fakers πάλεψαν μέχρι το τέλος, αλλά δεν απέφυγαν την 6η ήττα τους (17-6) και πλέον τους μένει ακόμα ένα ματς κόντρα στα Βουνά (26/3) πριν ριχτούν στη μάχη των Playoffs.

Το σκορ ήταν «φτωχό» στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Οι φιλοξενούμενοι έφτιαξαν ένα σερί και πέρασαν μπροστά με 3-7. Ο Τσαντζαλής ερχόμενος από τον πάγκο βοήθησε τους Fakers να βελτιωθούν επιθετικά και έτσι πήραν το προβάδισμα με 11-9. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά, μιας και ο Ευθυμίου διαμόρφωσε το 13-11.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ, με τους AlsoupoLions να επιστρέφουν ωστόσο σε θέση οδηγού αφού ο Βενιζέλος αρχίσε να «πυροβολεί» συνεχόμενα από το τρίποντο (17-21). Ο Αντωνόπουλος με παρόμοιο τρόπο είχε απάντηση στην ισοφάριση των Los Abeles Fakers και έτσι έγραψε το 21-24. Αφού έβαλε το πρώτο τρίποντο που έψαχνε, ο Αντωνόπουλος συνέχισε «ζεστά» και με σερί καλάθια έφερε το σκορ στο 21-29, με τον Ευθυμίου να κάνει το 23-29 με το οποίο τελείωσε το ημίχρονο.

Η διψήφια διαφορά ήρθε για πρώτη φορά στο παιχνίδι όταν ο Αντωνόπουλος έκανε το 25-36. Ευθυμίου και Καραμούστος έβγαλαν μία μικρή αντίδραση από τη πλευρά των γηπεδούχων, αλλά και λίγο αργότερα οι AlsoupoLions επέτρεψαν στο +10(29-39). Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν σταθερά το προβάδισμά τους και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 34-43.

Η κούραση φαίνεται πως είχε επηρεάσει τις δύο ομάδες και στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου ο ρυθμός δεν ήταν τόσο καλός, ενώ γενικά αμφότερες ήταν άστοχες. Οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από 4 λεπτά για να σκοράρουν στη περίοδο, με τον Φωτεινό να κάνει το 36-45. Λουκαΐτης και Μαυρακάκης ανέλαβαν δράση και έφεραν την ομάδα τους στο 43-48, ενώ ο Τσαντζαλής με τρίποντο (46-48) έδειξε πως τίποτα δεν είχε κριθεί ακόμα. 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Βενιζέλος πήγε στις βολές, έβαλε τη μία (46-49), με τον Φωτεινό να έχει ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά να αστοχεί από το τρίποντο στη συνέχεια. Ο Αντωνόπουλος έφυγε στο ανοιχτό γήπεδο και «κλείδωσε» τη νίκη για τους AlsoupoLions που επικράτησαν 46-51.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Αρβανιτίδης με 4 πόντους, 2 κλεψίματα, 14 ριμπάουντ και 4 μπλοκ. Από τους Los Abeles Fakers ξεχώρισε ο Σοφοκλής Ευθυμίου με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Los Abeles Fakers (Φωτεινός): Ευθυμίου 11(13ρ.), Καραμούστος 4(5ρ.), Λουκαΐτης 4(14ρ.), Μαυρακάκης 10(11ρ.), Τσαντζαλής 13(7ρ.), Φωτεινός 4(2ρ.)

AlsoupoLions (Βενιζέλος): Αντωνόπουλος 26(7ρ.), Αρβανιτίδης 4(14ρ.), Βενιζέλος 14(2ρ.), Κατσαχνιάς 3(7ρ.), Κυριακόπουλος 4(14ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αντίδραση που έβγαλαν στο τέλος οι Los Abeles Fakers!