14/10/2023
Drunk Team 19 13 9 11 - 52 -
Μία + Μία 19 13 18 6 - 56 -

Τα… χρειάστηκε η Μία+Μία, αλλά πήρε το ματς!

Στις νίκες επέστρεψε η Μία+Μία που το βράδυ του Σαββάτου 14 Οκτωβρίου επικράτησε της Drunk Team με 52-56. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο τους έδωσε την ευκαιρία να πάρουν μία καλή απόσταση, η οποία ήταν και αυτή που τους έφερε την 2η νίκη (2-2). Η Drunk Team προσπάθησε στο τέλος να φτάσει στην ανατροπή, αλλά το έργο της έμεινε ανολοκλήρωτο και γνώρισε την 3η ήττα της (2-3).

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στα χέρια τους, με τον Παπαπαναγιώτου να κάνει αισθητή την παρουσία του, ειδικά πίσω από τα 6,75, με το σκορ να φτάνει στο 13-7. Η αντίδραση της Μία+Μία ήρθε γρήγορα για το 13-14, ενώ μετά το ματς μετατράπηκε σε… διαγωνισμό τριπόντων. Ο Γερόλυμος με δική του εκτέλεση έκανε το 13-17, ωστόσο Μουλαρογιάννης και Γκορόγιας απάντησαν με το ίδιο νόμισμα για το 19-17. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το ισόπαλο 19-19, έπειτα από τις δύο βολές του Γερόλυμου.

Ο Γκορόγιας ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος και εύστοχος στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Drunk Team να φτάνει στο +5(27-22). Από τη μεριά της Μία+Μία ο Κολυπέρας κατάφερε να ξεχωρίσει στην δεύτερη περίοδο και ήταν εκείνος που έφερε την ομάδα του στον πόντο (27-26). Τελικά και το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια ομάδα να έχει το προβάδισμα, μιας και ο φωτεινός πίνακας έδειχνε 32-32.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν καλύτερο πρόσωπο στο τρίτο δεκάλεπτο. Κολυπέρας και Γερόλυμος έκαναν πολύ καλή δουλειά στην επίθεση, ενώ και ο Αλβέρτος έβαλε το «λιθαράκι» του ώστε η ομάδα του να φτάσει στο 37-44. Η Μία+Μία έφτιαξε μία καλή απόσταση 9 πόντων και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 41-50.

Η Drunk Team ήταν αποφασισμένη να παίξει την τελευταία… ζαριά της στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 11-3 έφτασαν στο 52-53 και το παιχνίδι πλέον έγινε ντέρμπι στις τελευταίες στιγμές του. Η Drunk Team είχε πολλές ευκαιρίες να πάρει το «τιμόνι», αλλά όλες πήγαν στα «σκουπίδια», χωρίς όμως η Μία+Μία να μπορεί να βρει τον τρόπο να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Κολυπέρας αστόχησε στο ζευγάρι βολών του, αλλά ο Ξενικάκης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με καλάθι και φάουλ ήταν εκείνος που έδωσε προβάδισμα νίκης στην ομάδα του (52-56). Στα 6 δευτερόλεπτα που απέμεναν οι γηπεδούχοι δεν πέτυχαν κάτι και έτσι το 52-56 ήταν το τελικό σκορ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέτρος Αλβέρτος με 8 πόντους, 3 ασίστ και 13 ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Αναστάσης Μήτσικας με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Η Drunk Team είχε 14/34 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 6/15 βολές, 26 ριμπάουντ, αλλά και 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 5 λάθη και 1 μπλοκ. Η Μία συν Μία μέτρησε 20/38 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 10/18 βολές, 47 ριμπάουντ, όπως και 13 ασίστ, 2 κλεψίματα και 13 λάθη.

Drunk Team (Μουλαρογιάννης): Zeneli 6(2ρ.), Γκορόγιας 12(6ρ.), Βιτάλης, Κανιάς 4(6ρ.), Μήτσικας 10(7ρ.), Μουλαρογιάννης 6(2ρ.), Παπαβασιλείου, Παπαπαναγιώτου 14(2ρ.)

Μία+Μία (Ντελαλής): Αλβέρτος 8(13ρ.), Γερόλυμος 13(5ρ.), Θεοφίλης 2(1ρ.), Κολυπέρας 11(2ρ.), Λαγός 3(1ρ.), Μαυράκης 3(6ρ.), Μοναστηριώτης, Μπάτσιος 4(2ρ.), Ντελαλής 2(3ρ.), Ξενικάκης 7(8ρ.), Τζοτζόκος, Φιλιππίδης 3(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του ματς στα τελευταία λεπτά.