26/05/2022
Basket Maniacs 11 20 13 16 - 60 -
Γιουγκοπιάστηκα 11 11 12 17 - 51 -

Ταιριάζει το Summer στους Basket Maniacs!

Δύο στα δύο για τους Basket Maniacs στον δεύτερο όμιλο της Summer Development League, καθώς στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα την Γιουγκοπιάστηκα με 60-51 στο κλειστό του Κολωνού!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 11-11. Για τους γηπεδούχους 5 πόντους σημείωσε ο Κεραμάρης και 4 ο Μανούρης, ενώ για την Γιουγκοπιάστηκα από 4 πόντους σκόραραν οι Κατσαρός και Τσάνταλης, ενώ ένα τρίποντο είχε Παπαγεωργίου.

Στην δεύτερη περίοδο οι Basket Maniacs ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Δημητριάδη – Καλαμιώτη να πετούν φωτιές με 7 πόντους έκαστος, βρέθηκαν μέχρι και στο +11, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων, 31-22. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Κατσαρός και Τσάνταλης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Κεραμάρη και 4 του Τσικαλουδάκη, οι Μανιακοί ξέφυγαν στο +15, 39-24, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +10, 44-34. Ο Κοέν με 4 πόντους και οι Πατάγιας – Τσάνταλης με 3 πόντους ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 44-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Basket Maniacs δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με μεγάλα σουτ των Καλαμιώτη και Κεραμάρη, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 60-51. Για την “Γιούγκο” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πατάγιας, Σακαρέλος, Τσάνταλης και Κατσαρός, μειώνοντας από τους 19 στους 9!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/20 βολές, 18/55 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 5 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/14 βολές, 14/36 δίποντα και 5/23 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 4 κοψίματα.

Betsson mvp των Basket Maniacs ο Μανούρης με 10 πόντους (double-double), έχοντας 5/11 δίποντα, ενώ μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Γιουγκοπιάστηκα ο Τσάνταλης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 5/15 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 17 ριμπάουντ, είχε 2 τάπες και έκανε 2 λάθη.

Basket Maniacs (Στασινόπουλος Γ.): Μανούρης 10, Καλαμιώτης 14 (3), Στασινόπουλος Γ., Κεραμάρης 15 (2), Δημητριάδης 7 (1), Στενάκης, Στασινόπουλος Σ. 8, Τσικαλουδάκης 6

Γιουγκοπιάστηκα (Τσάνταλης): Μπαντράς, Πατάγιας 10 (1), Παπαγεωργίου 3 (1), Τσάνταλης 13, Κωσταρίδης, Κοέν 4 (1), Σακαρέλος 8 (2), Κατσαρός 13

Τι μας άρεσε: Η άψογη διαχείριση του παιχνιδιού από τους Basket Maniacs!