30/12/2019
Rep-Eat 7 10 19 12 - 48 -
Panzerakia 14 16 15 10 - 55 -

«Τάισαν» τους ψηλούς τα Panzerakia.

Βράδυ Σαββάτου και στο κλειστό του Πλάτωνα παρακολουθήσαμε την αναμέτρηση των Rep-eat με τα Panzerakia, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τελικά στο ροζ φύλλο, με σκορ 48-55.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τα Panzerakia να προηγούνται 7-14, με τους Πάλλα, Πάγκαλο Ελ., και Πάγκαλο Δημ. να δίνουν τις λύσεις  κάτω από τα καλάθια. Οι Rep -Eat με μόνο σκόρερ τον Κασιμάτη δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Rep-Eat  με Κασιμάτη, Λατάνη και Χαραλαμπίδη σκόραραν  από μέση απόσταση, όμως η αμυντική τους λειτουργία συνέχισε να είναι κάκιστη. Έτσι οι φιλοξενούμενοι με καλάθια του Φανουργίακη Ηλ. , Χαραλαμπάκη και Πάγκαλο Ελ. διαμόρφωσαν το υπέρ τους σκορ σε 17-30.

Στην επανάληψη οι Rep-Eat μπήκαν πιο δυνατά. Με καλή άμυνα και συνεχές σκοράρισμα, άρχισαν να πλησιάζουν στο σκορ και κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφιο. Για τα Panzerakia συνέχισαν να τραβάνε το  κουπί στην επίθεση, οι Φιλιππόπουλος Φ. και Φανουργίακης Ηλ., με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 36-45.

Στην τελευταία περίοδο οι Rep-Eat συνέχισαν την καλή εικόνα που είχαν από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά, με όλη την ομάδα να βοηθάει στο σκοράρισμα, χωρίς όμως να είναι αρκετό για να τους δώσει το δίποντο. Τα Panzerakia, με Φανουργίακης Ηλ. ασταμάτητο  μέσα στο ζωγραφιστό ,δεν έχασαν το προβάδισμα τους ούτε την τελευταιά περιόδο , με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη με τελικό σκορ 48-55

Οι νικητές τελείωσαν το ματς με 15/29 βολές, 18/63 δίποντα, 4/19 τρίποντα, πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασσίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και είχαν 12 λάθη. Από την άλλη μεριά τα Panzerakia είχαν 6/21 βολές, 19/59 δίποντα, 4/20 τρίποντα, μάζεψαν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασσίστ, έκλεψαν 5 φορές, είχαν 14 λάθη και 2 μπλόκ.

Mvp για τα Panzerakia ήταν ο Φανουργίακης Ηλίας, με 8/12 βολές και 4/10 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ και έκανε 4 κλεψίματα. Αντίστοιχα για τους Rep-eat πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Κασιμάτης Φώτης, με 2/8 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ και  είχε 2 ασσίστ.

RepEat BC(Κασσιμάτης): Κασιμάτης 9 (2), Πετεινός 2, Λατάνης 14, Τριανταφυλλίδης 3 (1), Μαμάκος 1, Βασιλάκος 5 (1), Χαραλαμπίδης 2, Καπακτσής 5, Καντεράκης 5 (1).

Panzerakia (Χριστόπουλος): Φιλιππόπουλος 6, Πάλλας 8 (1), Πάγκαλος Ελ. 13, Πάγκαλος Δημ. 8 (2), Φανουργίακης Σωτ., Φανουργίακης Ηλ. 17(1), Χαραλαμπάκης 3 .

Τι μας άρεσε: Το ψηλό παιχνίδι από τα Panzerakia που έφερε και την νίκη.