09/04/2024
West Side B.C 13 6 12 19 - 50 -
Undrafted 9 13 12 11 - 45 -

Το ταξίδι συνεχίζεται για τους West Side!

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η πρόκριση στο ζευγάρι West Side-Undrafted, με τους γηπεδούχους να είναι εκείνοι που εξασφάλισαν τη θέση τους στους «8» της Development 2 League, επικρατώντας 50-45. Οι West Side βρήκαν λύσεις στις τελευταίες φάσεις της αναμέτρησης και τελικά πέτυχαν μία σημαντική νίκη που πλέον τους φέρνει αντιμέτωπους με τον Ανακασιακό στους «8», εκεί όπου θα παλέψουν για μια θέση που οδηγεί στο Final Four.

Πιο αναλυτικά, οι γηπεδούχοι στα πρώτα λεπτά έπαιξαν πολύ με Τσούλφα και Αθανασιάδη, οι οποίοι τα πήγαν καλά κοντά στη ρακέτα και έκαναν το 7-3. Οι Undrafted έβρισκαν σιγά-σιγά τα πατήματά τους και ισοφάρισαν σε 7-7 με τον Παπαγεωργίου, αλλά το προβάδισμα πέρασε ξανά στα χέρια των West Side. Ο Τσούλφας εκμεταλλεύτηκε το ύψος του και έδωσε λύσεις στο ζωγραφιστό, φέρνοντας το σκορ στο 13-9.

Γιώργος και Τάσος Χρυσικός ανέβασαν την απόδοσή τους και με τη βοήθεια του Πανταζή έκαναν την ανατροπή για το 14-17. Η ισοφάριση ήρθε από τη τρίποντη εκτέλεση του Τριανταφυλλίδη (17-17), όμως και πάλι οι δύο Χρυσικοί έδωσαν το «τιμόνι» στην ομάδα τους για το 17-21. Οι Undrafted κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 19-22.

Ο Γιώργος Χρυσικός ήταν από τους πιο δραστήριους παίκτες για τους φιλοξενούμενους και για μεγάλο διάστημα ήταν ο μόνος που σκόραρε από τους Undrafted, τους οποίους κράτησε μπροστά με 25-28. Ο Μπελεχάκης «ζεστάθηκε» πίσω από τα 6,75 και με δύο σερί δικά του τρίποντα έγραψε το 31-30. Ο Αντωνάκης σκόραρε στη συνέχεια για το 31-32, για να ακολουθήσει ακόμα ένα καλάθι του Γιώργου Χρυσικού που διαμόρφωσε το 31-34.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου υπήρξαν αλληλοαπαντήσεις με το σκορ να φτάνει στο 39-39. Οι Undrafted βρέθηκαν στο +3(39-42), αλλά το προσπέρασμα ήρθε λίγο μετά από τον Τριανταφυλλίδη και τον Ρηγόπουλο, με τους West Side να είναι μπροστά με 44-42. Ο Αθανασιάδης σκόραρε και έβαλε την ομάδα του στο +4(46-42), με τον Γιώργο Χρυσικό να κρατάει «ζωντανούς» τους φιλοξενούμενους (46-45). Ο Τσούλφας πήρε ένα σημαντικότατο επιθετικό ριμπάουντ που έφερε και το καλάθι για το 48-45, ενώ ο Αθανασιάδης «κλείδωσε» τη νίκη με το 50-45 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Τσούλφας με 16 πόντους, 2 ασίστ,  13 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους Undrafted ξεχώρισε ο Τάσος Χρυσικός με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

West Side (Αδελφόπουλος): Αδελφόπουλος, Αθανασιάδης 7(6ρ.), Γαλανόπουλος, Λέγγας 1(1ρ.), Μπελεχάκης 11(7ρ.), Νικολάου 2(1ρ.), Ρηγόπουλος 8(4ρ.), Τριανταφυλλίδης 5(3ρ.), Τσούλφας 16(13ρ.)

Undrafted (Κόντος Φ.): Αντωνάκης 5(6ρ.), Θεοδωρόπουλος, Κόντος Φ. 5(3ρ.), Ματεντζόγλου, Πανταζής 2(2ρ.), Παπαγεωργίου 2(7ρ.), Χρυσικός Τ. 10(9ρ.), Χρυσικός Γ. 21(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Τα καθοριστικά καλάθια των Τσούλφα και Αθανασιάδη στο φινάλε!