62
Στιφάδο Bulls 22 25 16 18 - 81 -
Thu 17 10 12 23 - 62 -

Ταύροι μαινόμενοι… και νίκη αναμενόμενη!

Με νίκη έκλεισαν τον πρώτο γύρω οι Στιφάδο Bulls αφού επικράτησαν άνετα των Thunder με 81-62. Η διαφορά έφτασε στα μέσα της τρίτης περιόδου τους 28 πόντους, αλλά η χαλάρωση των ταύρων έφερε την διαφορά στους 19.
Αρχές του ματς και οι δύο ομάδες βρέθηκαν σε επιθετικό οίστρο! Σκόραραν με κάθε τρόπο και μας έδειξαν από την αρχή ότι θα είναι ένα διασκεδαστικό παιχνίδι! Από τους Bulls ο Πρόκος (10π) έκανε καταπληκτικό παιχνίδι κι από τους Thunder ο Τσιστράκης (7π). Σκορ περιόδου 22-17!
Στην δεύτερη περίοδο οι Bulls πάτησαν το γκάζι και δεν κοίταξαν πίσω ξανά. Έτρεξαν σερί 20-6 για να κλείσει η περίοδος με σκορ 47-27! Λίγγος (6π), Παγουλάτος (6π) και Κάττης (5π) έκαναν ότι ήθελαν! Για τους Thunder ξεχώρισε ο Ζαράνης (4π).
Τρίτη περίοδος και δεν έδειχνε να αλλάζει κάτι! Οι Thunder έδειχναν ανύμποροι να αντιδράσουν στις ορέξεις του Λίγγου (8π) και των υπολοίπων ταύρων. Η άμυνα των Thunder δεν δούλευε όπως θα ήθελαν και οι Bulls έβγαζαν εύκολα παίκτη μόνο του κάτω από το καλάθι. Σκορ τρίτης περιόδου 63-39.
Στην τέταρτη περίοδο οι Thunder μπήκαν αποφασισμένοι να ρίξουν την διαφορά και να διορθώσουν όσο γίνεται τα κακώς κείμενα. Ένα 9-2 σερί στην αρχή και ένα 14-5 στο τέλος της περιόδου κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους. Από πλευράς Bulls ξεχώρισε ο Καττής (8π) ενώ από πλευράς Thunder οι Τσιστράκης (9π) και Ζαράνης (4π). Τελικό σκορ αγώνα 81-62.
Mvp του αγώνα ήταν ο Χρήστος Λίγγος με 18 πόντους (9/13 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 0/6 βολές), 10 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Για τους ηττημένους ο Ευάγγελος Τσιστράκης ξεχώρισε με 20 πόντους (4/11 δίποντα και 12/17 βολές), 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 6 λάθη.
Οι Bulls είχαν 24/47 δίποντα, 8/31, 9/17 βολές, 47 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 7 λάθη. Οι Thunder είχαν 19/53 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 18/34 βολές, 38 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 10 λάθη.
Στιφάδο Bulls (Κοσμίδης): Λίγγος 18 (10 ριμπ.), Πρόκος 26 (6), Μπαλαούρας 1, Καττής 18 (1), Θεοδωρόπουλος 3 (1), Παγουλάτος 8 (9 ριμπ.), Μπασδάνης 5,Βαρβιτσιώτης 2.
Thunder (Λαγός – Ζαράνης): Ζαράνης 13 (7 ριμπ.), Λαγός 2, Ζαΐμης 4, Τσιστράκης 20 (7 ριμπ.), Αναστόπουλος 4, Σαμπάνης 9 (2), Μαστορίδης 10.
Τι μας άρεσε: Το πολύ ωραίο και μυαλωμένο μπάσκετ που έπαιξαν οι Bulls.